Goście 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

4 września 2011


Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi ogłosili listę gości, którzy będą gwiazdami tegorocznej edycji imprezy.

Do Łodzi przyjadą argentyński rysownik Eduardo Risso (100 Naboi, Batman, Spider-Man, Chicanos, Ja Wampir), amerykański scenarzysta Brian Azzarello (100 Naboi, Hellblazer, Batman, Loveless, Banner) oraz brytyjski twórca komiksów oraz autor okładek płyt grup heavy-metalowych – Simon Bisley (Lobo, Slaine, Batman, Hulk).

Festiwal jak co roku odwiedzi kilkudziesięciu autorów z Polski i zagranicy. Oprócz wyżej wymienionych prosto ze Szwajcarii przyleci Grzegorz Rosiński (Thorgal, Szninkiel, Fantastyczna podróż), a z Belgii Zbigniew Kasprzak, czyli „Kas” (Halloween Blues, Yans). Publiczność festiwalowa będzie miała okazję spotkać się również z rosyjskimi rysownikami Askoldem Akiszynem i Miszą Zasławskim ? autorami komiksowej adaptacji „Mistrza i Małgorzaty” oraz kilkudziesięcioma polskimi twórcami komiksów.

Tegoroczny, 22. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbędzie się w dniach 30 września ? 2 października 2011 roku w Łodzi. To największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku i często bywa jedyną okazją do spotkania z rysownikami, scenarzystami i wydawcami z całego świata. Zaproszeni autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu. Często zawodowcy i debiutanci stają potem ramię w ramię do „rywalizacji” podczas rysunkowych „komiks session”, czyli rysowania na żywo.

W 2009 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier komputerowych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu oraz premiery nowych tytułów. Od wielu lat podczas festiwalu spotykają się także miłośnicy gier planszowych, RPG, figurkowych i innych.

Festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. Co roku napływa na niego około stu prac z całego świata. Twórcy przysyłają do Łodzi prace o dowolnej tematyce, których objętość nie przekracza 8 stron. Komiksy pokazywane są na wystawie, a wybrane trafiają do festiwalowego katalogu. Najlepszą pracę jury nagradza statuetką Grand Prix. Przyznaje też trzy kolejne nagrody oraz trzy wyróżnienia. Specjalną nagrodę dla zdobywcy Grand Prix ? wyjazd na największy europejski festiwal komiksu w Angouleme ? funduje Ambasada Francji.

Festiwalowi towarzyszą targi komiksu. Większość polskich wydawców przygotowuje z tej okazji premierowe tytuły. Na festiwalowych stoiskach, oprócz nowości, można kupić stare i nowe komiksy z całego świata, także bardzo cenne białe kruki. W części targowej wystawiają się też producenci profesjonalnego sprzętu dla grafików.

Festiwalowi towarzyszy wiele dodatkowych przedsięwzięć. Olbrzymią popularnością cieszą się wybory rysunkowej Miss Festiwalu. Co roku w sobotni festiwalowy wieczór w jednym z łódzkich klubów, rysownicy walczą o to, który z nich narysuje najbardziej intrygująca kobietę. Zwycięzcę wybiera publiczność, głosując brawami i okrzykami.

Więcej informacji na temat festiwalu, szczegółowy program imprezy oraz mapę dojazdu można znaleźć na stronie internetowej festiwalu: http://komiksfestiwal.com/

fot. mat. prasowe MFKiG

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia