Gdynia zaprasza na 5. Nadmorski Plener Czytelniczy

21 lipca 2016

5-plener-czytelniczy
W dniach od 29 do 31 lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni odbędzie się piąty Nadmorski Plener Czytelniczy. Gośćmi imprezy będą między innymi pisarze nominowani w tym roku do Nagrody Literackiej Gdynia, a także niemal 90 wystawców.

Tegoroczna edycja pleneru to niepowtarzalne połączenie kiermaszu książek, spotkań literackich z 60 autorami oraz wielu atrakcji dla dzieci i licznych wydarzeń artystycznych. Wśród niemal 90 oficyn wydawniczych z całego kraju pojawi się też stoisko Nagrody Literackiej Gdynia w formie Kawiarni Literackiej. W specjalnie zorganizowanej Czytelni Plenerowej goście będą mogli zapoznać się z książkami laureatów i autorów nominowanych do nagrody, a także z szerokim i zróżnicowanym gatunkowo wyborem literatury polskiej i światowej z różnych okresów. W tej jedynej w swoim rodzaju czytelni nad morzem dostępny będzie także bogaty wybór aktualnej prasy i czasopism literackich, a także oferta gdyńskiego festiwalu czytelniczego Miasto Słowa.

W czasie trwania pleneru w kilkudziesięciu namiotach oddanych do dyspozycji wydawnictw, nabyć będzie można nowości i bestsellery w dobrych cenach, a także otrzymać autografy ulubionych autorów.

W tym roku wyjątkową atmosferę pleneru tworzyć będą stali, choć tak bardzo odmienni w swej twórczości goście: Jerzy Bralczyk, Hanna Bakuła, Marta Fox, Barbara Kosmowska, Grzegorz Miecugow, Marek Przybylik, Eustachy Rylski i Stefan Szczepłek. Do grona tegorocznych autorów dołączą Janusz Leon Wiśniewski i Tomasz Sekielski, którzy na plenerze porozmawiają między innymi o nieprawdopodobnych scenariuszach pisanych przez życie. Natomiast na temat scenariuszy telewizyjnych i świata show-biznesu nikt nie będzie miał tyle do powiedzenia co felietonistka i scenarzystka Ilona Łepkowska. O wyzwaniach i zmaganiach z naturą, ludźmi i samą sobą opowie w rozmowie z Beatą Sabałą-Zielińską Ewa Dyakowska-Berbeka, żona tragicznie zmarłego alpinisty Maćka Berbeki. Natomiast rzeczywistość widzianą oczyma pisarki pokażą nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia Renata Lis i Weronika Murek, ale także Anna Król i debiutująca autorka Salcia Hałas.

W podróż po egzotycznych krajach zabierze czytelników Katarzyna Boni, która specjalizuje się w opisywaniu nietypowych smaków, egzotycznych kuchni i inspirujących tradycji związanych z jedzeniem. Wśród autorek bestsellerów pojawią się Agnieszka Tyszka i Nina Reichter. Będą też królować inne tematy: historia pojawi się na spotkaniach z dziennikarzem Markiem Wąsem, opisującym mniej znane dzieje Gdańska, czy też z Elżbietą Żukowską, która sięga po nietypową formę komiksu, by przedstawić losy zwykłych ludzi na tle przemian Gdyni lat trzydziestych i sześćdziesiątych. Gdyńską tematykę podejmie na spotkaniu Michał Piedziewicz, autor powieści „Dżoker” i „Domino”. Jak przystało na plenerową imprezę pojawią się też tematy lifestylowe, które zaprezentują znane blogerki: Katarzyna Tusk i Zofia Cudny. Miłośnicy poezji będą mogli wziąć udział w dyskusji „Bliżej poezji ? o tajnikach pisania i znaczeniu słowa” z poetami zaproszonymi przez Wydawnictwo Anna Piątkowska. Na stoisku Agencji Polskiego Radia pojawi się z kolei sam Roman Czejarek, wieloletni prowadzący program „Lato z radiem”.

Nadmorski Plener Czytelniczy odbędzie się na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni od 29 do 31 lipca. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

5-plener-czytelniczy-plakat

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia