Filmy o pisaniu w warszawskiej Filmotece Narodowej ? Instytucie Audiowizualnym

8 kwietnia 2019


Filmoteka Narodowa ? Instytut Audiowizualny (FINA) w Warszawie pokazuje najciekawsze zagraniczne fabuły i dokumenty o pisarzach, książkach i czytelnikach. Projekcjom towarzyszą spotkania z pisarzami, redaktorami i tłumaczami. 10 kwietnia zobaczymy film o Colette, literackiej ikonie pierwszej fali feminizmu.

Na serię spotkań poświęconych dialogowi literatury z kinem złożą się pokazy fabuł, dokumentów i form eksperymentalnych o tym, jak życiorysy pisarzy kształtowały ich książki, ale także o tym, jak książki wpływają na życie czytelników. To jednak nie wszystko. Nie zabraknie praktyków literatury ? pisarzy, redaktorów i tłumaczy.
W kwietniu w głównej siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie filmy zobaczyć będzie można dwa razy: 10 i 24 kwietnia o godz. 19:00. Akcja pierwszego z nich toczy się w Paryżu przełomu XIX i XX wieku i opowiada o Colette (w tej roli Keira Knightley), literackiej ikonie pierwszej fali feminizmu, która swoje powieści pod presją męża-wydawcy (gra to znany z serialu „The Wire” i „The Affair” Dominic West) publikowała początkowo pod jego nazwiskiem. Gdy powieści odnoszą sukces, podejmuje walkę o swoją niezależność, podważając stereotypowe role płciowe, zarówno w twórczości, jak i życiu erotycznym. Po projekcji Colette rozmowę z tłumaczką pisarki, Katarzyną Bartkiewicz poprowadzi literaturoznawczyni, Anna Marchewka.

Drugi z nich to dokument o Etgarze Kerecie ? „Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii”, zrealizowany przez jego dwóch fanów: Stephane?a Kaasa i Rutgera Lemma. Twórcy spotykają się z przyjaciółmi, agentem i najbliższą rodziną pisarza, a w końcu z samym Keretem. Mistrz krótkiej prozy okazuje się równie niezwykły i fascynujący, co jego twórczość. Biografia pisarza splata się z książkową narracją, tworząc urokliwą opowieść o człowieku, dla którego sensem życia jest opowiadanie historii. O filmie, twórczości i postaci Etgara Kereta opowie tłumaczka jego prozy Agnieszka Maciejowska. Rozmowę poprowadzi Zofia Zaleska, autorka książki „Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie”.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będą wpuszczane w miarę wolnych miejsc. Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie NINA.

Filmoteka Narodowa ? Instytut Audiowizualny (FINA) to instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych).

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia