Festiwal Opętani Literaturą przełożony na przyszły rok. W tym tygodniu odbędzie się jedynie prolog połączony z wręczeniem Nagrody Gombrowicza

17 listopada 2020

Ze względu na sytuację epidemiologiczną Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zdecydowało się przesunąć kolejną edycję festiwalu literackiego Opętani Literaturą na wiosnę przyszłego roku. Natomiast 19 i 20 listopada w internecie będzie miał miejsce prolog festiwalu.

Jak piszą organizatorzy, „(Nie)normalność” – hasło tegorocznego festiwalu Opętani Literaturą, okazało się prorocze. Impreza miała odbyć się (jak co roku) we wrześniu. Najpierw postanowiono przesunąć na listopad wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (której laureatkę zdążyliśmy już poznać) i towarzyszącego jej od pięciu lat festiwalu. Teraz okazało się, że wobec jeszcze gorszej sytuacji epidemicznej trzeba przełożyć niemal wszystkie wydarzenia, które miały odbyć się w ramach Opętanych Literaturą. W dniach 19 i 20 listopada muzeum zaprasza jedynie na prolog festiwalu – zaplanowano dwie rozmowy oraz kameralne wręczenie nagrody zwyciężczyni tegorocznego konkursu.

Wszystkie wydarzenia prologu odbędą się bez publiczności, wyłącznie w transmisji internetowej. „Gdy w czerwcu decydowaliśmy się przesunąć festiwal na listopad, mieliśmy nadzieję, że będziemy mogli zaprosić do udziału w nim naszą wspaniałą publiczność” – mówi Tomasz Tyczyński, szef festiwalu i Muzeum Witolda Gombrowicza, sekretarz nagrody. „Byliśmy jednak nazbyt optymistyczni, sytuacja jest teraz gorsza, zmuszeni jesteśmy zejść do internetu, a to dla nas środek bardzo zastępczy, bo prawdziwą energię daje tylko bezpośrednie spotkanie z publicznością” – dodaje.

Dlatego też, jak mówi Tyczyński, w sieci transmitowane będzie to, co organizatorzy nazwali prologiem festiwalu. W czwartek 19 listopada o godzinie 18:00 kurator Muzeum Gombrowicza porozmawia z ubiegłoroczną laureatką nagrody Olgą Hund. Rozmowa odbędzie się za pośrednictwem internetu, ponieważ autorka „Psów ras drobnych” mieszka teraz w czeskiej Pradze. Jeden z tematów rozmowy nasuwa się sam: świat szpitala psychiatrycznego z powieści Hund dziś może się wydawać prefiguracją pandemicznej rzeczywistości.

W piątek 20 listopada o godzinie 17:30 organizatorzy festiwalu zapraszają na transmisję koncertu Gaby Kulki oraz krótkiej, kameralnej uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, którą poprowadzi Michał Nogaś. On też porozmawia z Barbarą Sadurską, nagrodzoną w tym roku za „Mapę”. Początek rozmowy o godz. 19:00.

Na Facebooku i stronach Muzeum Witolda Gombrowicza publikowane są fragmenty książek nominowanych do Nagrody Gombrowicza w interpretacji znanych aktorów: Doroty Segdy, Andrzeja Seweryna, Mirosława Baki, Adama Ferencego i Romy Gąsiorowskiej.

„Reszta wydarzeń festiwalowych wiosną przyszłego roku” – zapowiada Tomasz Tyczyński. „Nie będziemy już zgadywać, co stanie się z epidemią, przewidywać, czy będzie normalnie, po prostu festiwal zorganizujemy w maju lub na początku czerwca, kiedy wszystkie wydarzenia będą mogły odbywać się z udziałem publiczności w bezpieczniejszym sanitarnie wsolskim parku i przestrzeniach miejskich Radomia”.

Wydarzenia przygotowane w ramach prologu festiwalu Opętani Literaturą dostępne będą na profilu Muzeum Witolda Gombrowicza na Facebooku.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia