Festiwal kryminału retro w Gostyniu zaplanowany na czerwiec

20 stycznia 2021

Miasto Gostyń w województwie wielkopolskim ma swoje wydarzenie literackie, które promuje jedną z ciekawszych odmian kryminału – historyczną powieść kryminalną i kryminał retro. Druga edycja festiwalu „Kryminalny magiel” odbędzie się w tym roku w terminie od 10 do 12 czerwca.

Osadzona w realiach historycznych powieść kryminalna ma długą tradycję, kontynuowaną współcześnie przez grono znamienitych pisarzy. Akcje tych utworów rozgrywają się w różnych epokach: zarówno w antyku, jak i w czasach międzywojnia czy PRL-u. Dzięki tego typu powieściom czytelnik ma możliwość nie tylko zaznania rozrywki, ale i pogłębienia swojej wiedzy historycznej: poznania szczegółów z życia danej epoki, postępu wiedzy i techniki.

Trzy instytucje w Gostyniu – biblioteka publiczna, ośrodek kultury „Hutnik” i miejscowe muzeum – postanowiły wspólnymi siłami stworzyć festiwal poświęcony temu nurtowi literackiemu. Pierwsza edycja Festiwalu Kryminału Retro „Kryminalny Magiel” odbyła się w październiku 2020 roku, goszcząc takich pisarzy, jak Marek Krajewski czy Ryszard Ćwirlej. Na 2021 rok organizatorzy zapowiadają drugą edycję wydarzenia, mającą trwać od czwartku 10 czerwca do soboty 12 czerwca.

Oprócz spotkań z pisarzami w ramach festiwalu odbędą się warsztaty kryminalistyczne, spacer śladami bohatera literackiego, projekcje filmowe, warsztaty literackie, gra miejska, rekonstrukcja historyczna oraz wystawa zdjęć związanych z kryminalnym Gostyniem. Przeprowadzony zostanie również konkurs na „Najlepszy Kryminał Retro 2020 roku”.

Z uwagi na pandemię koronawirusa organizatorzy przygotowani są na ewentualność przeniesienia wydarzeń do sieci i przeorganizowania festiwalu w formę wirtualną. Szczegóły programu zostaną podane w późniejszym terminie.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia