Eksperymenty sceniczne na Big Book Festival 2019! Faust, Madonna i komedia o czytelnictwie

3 czerwca 2019


W weekend 21-23 czerwca w Warszawie najodważniejszy festiwal czytania zaprezentuje literaturę na żywo. Wystąpią m.in. Agnieszka Podsiadlik, Maria Maj, Janusz Chabior i Maria Peszek. Zobaczymy współczesnego Fausta, komedię o czytelnikach, usłyszymy mowy wszech czasów i interpretacje nowych książek.

Znakiem rozpoznawczym organizowanego po raz siódmy międzynarodowego Big Book Festival są własne, niepowtarzalne produkcje teatralne, sceniczne i multimedialne. Program tegorocznej edycji odbywającej się pod hasłem „Skok w bok!” wyraźnie eksponuje literaturę graną, czytaną i przeżywaną na gorąco. Odbędą się cztery wydarzenia specjalne z udziałem aktorów i tancerzy, z projekcjami i muzyką na żywo.

Na otwarcie w piątek, 21 czerwca w Centrum Łowicka pokazany zostanie spektakl multimedialny „Czarne czy białe?” w reżyserii Anny Król. Jego bohaterem jest współczesny Faust. To człowiek, który chce więcej, mocniej, bardziej i gotów jest zapłacić za to wysoką cenę. To polityk, hedonista, artysta. To terapeutka, artystka, naukowczyni. To każdy z nas. Spektakl na troje aktorów (Agnieszka Podsiadlik, Magdalena Berus, Krzysztof Zarzecki), tancerkę (Magdalena Ptasznik) i dwoje muzyków (Radek Łukasiewicz i Maria Peszek) będzie opowieścią o tym, czy ludzkie nienasycenie prowadzi w mrok, czy ku światłu.

Dla Anny Król tytułowy bohater poematu Goethego jest symbolem człowieka, który nie przestaje. Jego głód wyjścia poza banalność dobrze oddaje tęsknoty mieszkańców dzisiejszych metropolii. Reżyserka eksperymentuje z oryginałem, przywołując odniesienia ze współczesnych tekstów i popkultury. „Rzeczywistość przypomina dziś aplikację randkową jak Tinder” ? uważa Król. „W poszukiwaniu idealnego partnera na jedną noc lub całe życie wciąż oglądasz więcej i więcej, bo każde kolejne przesunięcie palca na ekranie może pokazać, że czeka na ciebie ktoś jeszcze fajniejszy. Pytanie, kiedy powiedzieć sobie 'stop’?” ? mówi reżyserka. W spektaklu pojawią m.in. fragmenty powieści Jonathana Littella oraz wystąpienia polityków. Bilety w cenie 20 złotych są już dostępne w serwisach: Bilety24 oraz Going.

W programie festiwalu znajdą się dwa czytania performatywne. „Pokazujemy, jak żywym i pełnym dynamiki światem jest literatura. Można jej intensywnie doświadczać z innymi ludźmi, odczytywać na nowo” ? podkreśla Anna Król, dyrektor Big Book Festivalu. Na zaproszenie Fundacji „Kultura nie boli” i miasta Warszawy Tomasz Cyz wyreżyseruje widowisko „Żywym tekstem”. Aktorzy będą interpretować fragmenty książek wyróżnionych tegoroczną Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. Usłyszymy je w interpretacjach Marii Maj, Weroniki Humaj, Marty Kurzak i z muzyką saksofonową Aliny Mleczko. Będą rozbrzmiewać z salonu i ogrodu powojennej willi. Szczegóły pozostają niespodzianką aż do wręczenia nagrody. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 czerwca o 18:00 w Muzeum im. Władysława Broniewskiego (ul. Dąbrowskiego 51). Wstęp jest wolny.

Tego samego dnia o 20:00, także w ogrodzie muzeum Broniewskiego, aktorzy będą przypominać najsłynniejsze mowy wszech czasów. W widowisku „Głos ma moc” aktorzy Aleksandra Justa, Janusz Chabior i Wojciech Chorąży przypomną słowa i zwrotne momenty losów, m.in.: Martina Lutera Kinga, Josepha Goebbelsa, Simone de Beauvior, Johna F. Kennediego, Arnolda Schawrzeneggera, Jezusa, Wisławy Szymborskiej, Lecha Wałęsy a także Madonny czy Donalda Trumpa. Będzie to splot słów opowiadających o świecie, w którym jak niepokojący refren następują po sobie wojny oraz okresy walk o pokój, prawa człowieka i wolność. To także prezentacja wyjątkowych przywódców ? charyzmatycznych przewodników, którzy siłą argumentów i emocji poruszali tłumy i zmieniali historię. Muzykę do wydarzenia przygotowuje Hanna Klepacka. Wstęp jest wolny.

Na zamknięcie siódmego Big Book Festival będzie śmiesznie. Klub Komediowy przygotowuje specjalny spektakl plenerowy, którego bohater ? Juliusz, chce zrobić wrażenie na rodakach z zagranicy i sprawdza, jak ma się stan polskiego czytelnictwa. Zastaje jednak osiedlową bibliotekę w likwidacji i wyrusza w podróż śledczą, podczas której spotyka wielu nieprawdopodobnych bohaterów. Będzie okazja, by pośmiać się z literatury, ale też jej niedoborów i uprawianego powszechnie nieczytania. Autorem tekstu jest m.in. Michał Sufin. Wśród wykonawców: Katarzyna Kołeczek, Dorota Krempa, Grzegorz Kwiecień, Szymon Roszak, Mateusz Lewandowski. Muzykę tworzy Paweł Szamburski. Bilety na spektakl komediowy są już w dostępne w cenie 20 złotych w serwisach Bilety24 oraz Going.

Siódmy Big Book Festival składa się z 56 wydarzeń, w których przez trzy dni weźmie udział stu autorów z Polski i 15 innych państw. W programie wydarzenia są m.in. rekord świata w czytaniu, pokazy filmowe z rozmowami, spacery, warsztaty, happeningi i dyskusje tematyczne. Big Book Festival to największy i najodważniej eksperymentujący festiwal czytania w Polsce. Tworzy go kilkuosobowa Fundacja „Kultura nie boli”. Pełny program znajdziecie na: bigbookfestival.pl.

Big Book Festival odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia