Dzisiaj w Krakowie rozpoczynają się 17. Targi Książki

24 października 2013

17 Targi Ksiazki w Krakowie
Dzisiaj o godzinie 12.00, po odegraniu hejnału targowego, w Krakowie nastąpi uroczyste otwarcie 17.Targów Książki, największej krajowej imprezy targowej na rynku książki.

Tegoroczna edycja targów odbędzie się pod hasłem ?Kto czyta – nie pyta!?. Do Krakowa zjadą setki najpoczytniejszych autorów z całej Polski i zagranicy, czołowe wydawnictwa, znane osobistości świata kultury, sportu, mediów oraz tłumy czytelników, spragnionych kontaktów ze swoimi ulubionymi pisarzami. Swój udział w targach potwierdził m.in. Jonatan Carroll, ?sa Larsson, Ellen Alpsten oraz Carlo A. Martigli. Nie zabraknie również polskich autorów, żeby wymienić choćby Ignacego KarpowiczaDorotę Masłowską, Szczepana Twardocha, Julię Hartwig czy wdowę po autorze ?Ferdydurke?, Ritę Gombrowicz.

W ramach Salonu Małe Ojczyzny podczas Targów Książki w Krakowie promowany będzie dorobek kulturalny, północnego regionu Polski, a dokładnie Kaszub, skąd pochodzą m.in. autor hymnu polskiego Józef Wybicki, wybitni kompozytorzy Czesław Niemen i Seweryn Krajewski czy poetka Agnieszka Osiecka.

Podczas tegorocznej edycji targów uczestnicy będą również mogli wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu promującym czytelnictwo oraz twórczość Juliana Tuwima. Maraton czytania dzieł Poety potrwa przez cztery dni, co oznacza tysiące uczestników oraz blisko 30 godzin nieustannego pochłaniania słów. Wszystko uwiecznione zostanie okiem kamery, a najciekawsze interpretacje zostaną zmontowane i opublikowane na kanale youtube targów i profilu wydarzenia na facebooku. Akcja jest wkładem organizatorów w obchody Roku Poety.

Magia Targów Książki w Krakowie od wielu lat przyciąga nie tylko znanych pisarzy, ale także osoby z pierwszych stron gazet, ekranów kinowych czy telewizyjnych. Z myślą o takich postaciach – promujących czytelnictwo, ale także ideę Targów Książki – wręczane są tytuły Ambasadorów Targów Książki. Wyróżnienia – pamiątkowy Glejt Żelazny z targową pieczęcią wręczane są zawsze podczas uroczystego otwarcia Targów. Wyboru czterech laureatów dokonuje Honorowa Rada Patronacka Targów Książki w Krakowie, Organizatorzy Targów oraz czytelnicy zgromadzeni na facebookowym fan page`u wydarzenia.

Każdego roku w trakcie Targów rozstrzyga się wiele konkursów, nie tylko branżowych, ale także związanych bezpośrednio z czytelnikami, Wyniki konkursów są swego rodzaju wyznacznikiem trendów. Wskazują bowiem na najciekawsze zjawiska w świecie książki ? zaczynając od kwestii edytorskich, a kończąc na sprawach stricte wydawniczych, a nawet dziennikarskich. Najważniejszym rozstrzygnięciem jest wyłonienie laureata w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza. To niezwykle prestiżowe, w pełni niezależne wydarzenie na stałe zagościło na kulturalnej mapie Polski. Jego głównym celem jest nagradzanie dzieł, które wnoszą istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury.

Targi potrwają do niedzieli, 27 października, w Hali Targów w Krakowie przy ul. Centralnej 41a. Godziny otwarcia: 24.10 (czwartek) 10:00-17:00, 25-26.10 (piątek-sobota) 10:00-18:00, 27.10 (niedziela) 10:00-17:00. Ceny biletów: Bilet normalny: 7 zł Bilet ulgowy: 5 zł (uczniowie, studenci) Bilet czterodniowy: 17 zł.

Szczegółowy program targów znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia: www.ksiazka.krakow.pl

Tematy: ,

Kategoria: wydarzenia