Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Czytelników czekają promocje, wydarzenia, rabaty

23 kwietnia 2015

swiatowy-dzien-ksiazki-2015
23 kwietnia to szczególna data w literackim kalendarzu ? tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO. Z tej okazji w wielu miastach zaplanowano imprezy promujące czytelnictwo, a liczne księgarnie oferują klientom atrakcyjne rabaty.

Wybór przez UNESCO właśnie tej daty na obchody święta książki jest nieprzypadkowy. 23 kwietnia 1616 roku umarli lub zostali pochowani Miguel de Cervantes, William Szekspir i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. Jest to również data urodzin innych wybitnych pisarzy, m.in. Vladimira Nabokova, Halldóra Kiljana Laxnessa czy Maurice?a Druona.

Z pomysłem organizacji święta wystąpił już w 1926 roku kataloński wydawca Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień Świętego Jerzego. Kobiety obdarowywano wówczas czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka, te zaś odwzajemniały się mężczyznom podarunkami w postaci książek. UNESCO uznało więc, że ta data będzie najodpowiedniejsza dla obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

W Polsce na szeroką skalę to najważniejsze święto książki obchodzone jest od 2008 roku. 23 kwietnia w wielu miastach kraju odbywa się szereg imprez promujących czytelnictwo, zaś w księgarniach na czytelników czekają nie tylko symboliczne róże, ale też atrakcyjne rabaty.

W Krakowie, który został wybrany Miastem Literatury UNESCO, lokalni pisarze wcielą się dzisiaj w role księgarzy. Zośka Papużanka odwiedzi zaprzyjaźnioną Księgarnię pod Globusem (17:00-18:30), Anna Chachulska zarekomenduje najnowszą literaturę dla dzieci w Bonie (16:00-18:00), Adam Zagajewski spotka się z klientami księgarni Matras przy Rynku Głównym(17:30-19:00), a Soren Gauger oprowadzi po pełnych książkowych niespodzianek zakamarkach Massolitu (15:00-16:00). Ponadto w Lokatorze będziemy mogli spotkać Jerzego Franczaka (17:00-19:00), w Czułym Barbarzyńcy pojawi się Michał Zabłocki (16:00-18:00), Wit Szostak odwiedzi De Revolutionibus (14:00-16:00), a Sławomir Shuty księgarnię Korporacji Ha!art (17:00-19:00).

Kraków oraz dziewięć innych miast to również miejsce literackich podchodów zorganizowanych przez portal eKulturalni.pl. W zaułkach ulic ukryte zostały książki. Wystarczy tylko je znaleźć, by zabrać ze sobą do domu. Aby ułatwić zadanie poszukiwaczom, portal będzie zamieszczać w sieci zdjęcia lub hasła z podpowiedziami. Poza stolicą Małopolski książek wypatrywać możecie w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Toruniu, Olsztynie, Gdyni, Elblągu, Ełku i Poznaniu.

O czytelnikach nie zapomniał także Empik. Od 23 do 26 kwietnia w salonach sieci w całej Polsce trwa Festiwal Literatury. W ramach tego wydarzenia zaplanowano kilkadziesiąt spotkań, których gośćmi będą m. in.: Olga Tokarczuk, Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda, Ignacy Karpowicz, Jonathan Carroll, Dmitry Glukhovsky, Jakub Żulczyk, Małgorzata Halber, Karol Modzelewski, Jakub Ćwiek, Magdalena Tulli, Gaja Grzegorzewska, Katarzyna Grochola i wielu innych. W ośmiu miastach odbędą się gry miejskie, oparte na fabułach powieści kryminalnych. Jakich? Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Od 24 do 26 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się 20. Port Literacki. Festiwal obchodzący w tym roku dwudziestolecie zaprasza na trzydniową podróż po najważniejszych wydarzeniach i projektach z całej swojej historii. W Teatrze Współczesnym będzie okazja do posłuchania starych i nowych wierszy najważniejszych polskich poetów, którzy w ciągu dwóch dekad trwania festiwalu na dobre odmienili polską literaturę. Od „Barbarzyńców i nie” po „Ambasadorów poezji”. Od rewolucjonistów zmieniających polską literaturę po tych, którzy reprezentują ją na najważniejszych poetyckich festiwalach świata. To będzie pierwsze takie spotkanie od 1999 roku. Zaplanowano czternaście wydarzeń z udziałem m.in.: Justyny Bargielskiej, Darka Foksa, Ryszarda Krynickiego, Tadeusza Pióry, Marty Podgórnik, Jacka Podsiadły, Krzysztofa Siwczyka, Andrzeja Sosnowskiego, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Bohdana Zadury.

Również Białystok przesunął święto literatury na weekend. 24 kwietnia rozpoczynają się tam Międzynarodowe Targi Książki. Swój udział w imprezie zapowiedziało 60 wydawnictw oraz tacy autorzy, jak: Małgorzata Szejnert, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Grzegorz Kasdepke, Jonathan Carroll, Andrzej Stasiuk, Vincent V. Severski i Marek Krajewski.

W tym samym terminie organizatorzy Nagrody Literackiej „Gdynia” proponują mieszkańcom Pomorza pierwszy weekend z Festiwalem Miasto Słowa. Wydarzenie koncentruje się wokół idei aktywnego czytelnictwa, a także wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską w celu dotarcia do nowych grup odbiorców, mieszkańców i turystów. W Gdyni czytelnicy spotkają się m.in. z Pawłem Huelle, Anną Janko, Aleksandrem Kaczorowskim, Krzysztofem Kornackim, Weroniką Murek, Krzysztofem Vargą, Józefem Baranem i Nike Faridą.

Tych, którzy nie będą mieli możliwości wziąć udziału w powyższych imprezach, z pewnością zainteresują promocje. Z okazji Światowego Dnia Książki w internetowej księgarni sieci Matrasu znajdziemy tysiąc najpopularniejszych tytułów z rabatem 30%. Konkurencyjny Merlin oferuje z kolei liczne pozycje z 40% rabatem. Sklep.gildia.pl informuje, że ponad 80 tysięcy książek można teraz nabyć taniej od 30 do 40%. Rabaty do 40% (choć często dużo niższe) oferuje też Ravelo. O czytelnikach nie zapominają również wydawcy. W księgarni Wydawnictwa Literackiego wiele tytułów przeceniono o 40%. Z kolei Znak daje możliwość czytelnikom zakupu jednej książki z wybranej oferty po cenie 9,90 zł. Natomiast miłośnicy książek elektronicznych powinni zajrzeć do Publio, gdzie czekają rabaty do 40%, i do Virtualo, gdzie wszystkie ebooki wydawnictwa W.A.B. kupimy za połowę ceny.

fot. GWHatchet.com/CC

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia