banner ad

Dziś w Szczecinie rozpoczyna się Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”

2 października 2015

festiwal-czytania-szczecin
Po raz trzeci miasto Szczecin zaprasza czytelników na wyjątkowe spotkanie z literaturą, w czasie którego słowo pisane ożyje i przemówi ? nie jak zwykle, w ciszy i prywatności ? lecz we wspólnie dzielonej przestrzeni wyobraźni. W dniach od 2 do 5 października odbędzie się Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”.

Program festiwalu obejmuje czytanie fragmentów dzieł literackich przez cenionych artystów, którzy dzięki swojej interpretacji nadadzą im osobisty wymiar. Ponadto, publiczność będzie mogła spotkać się z autorami, uczestniczyć w wieczorach poetyckich, spektaklach i recitalach. Na najmłodszych czytelników czekają przygotowane z myślą o nich propozycje. Jak co roku, w programie znajdą się doskonałe teksty ? zarówno klasyka, jak i literatura współczesna, w tym kryminał, reportaż i beletrystyka, autorów polskich i zagranicznych.

Nazwa tego kulturalnego wydarzenia została zmieniona z Festiwalu Książki Słuchanej na Festiwal Czytania aby odzwierciedlić rozwój jego koncepcji: by był świętem książki w każdej formie, drukowanej, czytanej czy elektronicznej.

Wśród artystów, którzy podzielą się z publicznością interpretacją dzieł literackich znajdą się m.in.: Grażyna Barszczewska, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Jarosław Gajewski, Krzysztof Gosztyła, Maja Komorowska, Zofia Kucówna, Olaf Lubaszenko, Sławomira Łozińska, Anna Seniuk, Danuta Stenka, Joanna Szczepkowska, Joanna Trzepiecińska, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz, Magdalena Zawadzka. Opiekę nad festiwalem objął Wojciech Pszoniak jako Dyrektor Artystyczny. Tegoroczną edycję zaszczycą swoją obecnością tacy twórcy jak: poetka Ewa Lipska, pisarze Magdalena Grzebałkowska i Andrzej Saramonowicz, reporter Wojciech Tochman i językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi znajdują się m.in. koncert w oparciu o wiersze Ewy Lipskiej z muzyką Zbigniewa Preisnera, spektakl w reżyserii Jacka Papisa zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki Magdaleny Grzebałkowskiej „1945. Wojna i pokój”, słuchowisko na kanwie powieści kryminalnej Agathy Christie „I nie było już nikogo”, widowisko poetyckie poświęcone pamięci Gustawa Holoubka oraz mnóstwo innych atrakcji.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na stronie: http://festiwalczytania.pl/.

Tematy: ,

Kategoria: wydarzenia