Dziś obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Czytaj ją w domu

21 marca 2020


21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Ustanowione przez UNESCO święto stanowi wyraz uznania dla wyjątkowej zdolności poezji do uchwycenia twórczego ducha ludzkiego umysłu. W tym roku, z powodu koronawirusa, obchody mają charakter kameralny. Możemy jednak włączyć się w nie, czytając wiersze w domu.

Decyzja o ogłoszeniu 21 marca Światowym Dniem Poezji została przyjęta podczas 30. sesji UNESCO, która odbyła się w Paryżu w 1999 roku. Jednym z głównych celów ustanowienia tego święta było wspieranie różnorodności językowej poprzez poetycką ekspresję. Obchody Światowego Dnia Poezji mają zachęcić do powrotu do ustnej tradycji recytacji poetyckich, promować nauczanie poezji, przywrócić dialog między poezją a innymi sztukami (takimi jak teatr, taniec, muzyka i malarstwo), a także wspierać małych wydawców.

Wbrew temu, co niektórzy myślą, poezja nie jest przestarzałą formą sztuki, a o jej roli świadczy fakt, że umożliwia społeczeństwu odzyskanie i ochronę własnej tożsamości. „Poezja ma moc, która nie ma sobie równych. To siła, która nas otrząsa z codziennego życia, i przypomina nam o otaczającym pięknie i odporności ludzkiego ducha” ? napisała Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO. „Poezja leży u podstaw tego, kim jesteśmy jako kobiety i mężczyźni, żyjąc dzisiaj razem, czerpiąc z dziedzictwa minionych pokoleń, będąc opiekunami świata dla naszych dzieci i wnuków”.

Co roku z okazji Światowego Dnia Poezji na całym świecie, również w Polsce, organizowano festiwale i spotkania poświęcone twórczości lirycznej. Austriacki producent kawy Julius Meinl inicjował akcję płacenia za kawę wierszem w lokalach swojej sieci. Do inicjatywy przyłączały się też inne kawiarnie. W tym roku, z uwagi na szerzącą się epidemię koronawirusa, nie możemy świętować Dnia Poezji publicznie. Działania kulturalne przenoszą się jednak do Internetu oraz do domów. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy pisali i czytali wiersze w domowym zaciszu.

W tym roku Julius Meinl organizuje swoją akcję w wydaniu cyfrowym i nadaje jej wymiar charytatywny. Każdy napisany wiersz i opublikowany na Instagramie z hashtagiem #PayWithAPoem przełoży się na jeden złotych netto wsparcia dla programu iPoRaku Fundacji Rak?n?Roll. Najlepsze poetyckie dzieła będą publikowane w aplikacji Worldreader (założonej przez fundację o tej samej nazwie, walczącą z analfabetyzmem w krajach, w których Julius Meinl pozyskuje swoje kawy).

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, który co dwa lata w okolicach tej daty organizuje Festiwal Europejski Poeta Wolności oraz akcję #poezjawmiescie, zmuszony był przełożyć planowane wydarzenie na 18-21 czerwca. Ale aby zachęcić wszystkich do obchodów Światowego Dnia Poezji, zorganizował konkurs #poezjawdomu. Co należy zrobić, żeby wziąć w nim udział? Nagraj film lub zrób zdjęcie, na którym czytasz swoją ulubioną poezję. Następnie udostępnij materiał na Facebooku lub Instagramie z hasztagiem #poezjawdomu albo wrzuć na swoje instastory oznaczając profil Instytutu Kultury Miejskiej (@ikm_gdansk). Spośród opublikowanych zdjęć i filmików przedstawiciele tej instytucji wybiorą 5 najciekawszych i najbardziej pomysłowych materiałów, które zostaną nagrodzone zestawem przepięknie wydanych tomów twórców nominowanych do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności 2020 wraz z poetycką torbą ekologiczną. Regulamin konkursu znajdziecie na stronie Instytutu. Akcja trwa do 22 marca.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia