banner ad

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pamiętaj, że dzięki czytaniu lepiej zniesiesz izolację

23 kwietnia 2020


23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku, gdy z powodu epidemii musimy znosić ograniczenia i skutki przymusowej izolacji, książki nabierają szczególnego znaczenia w naszym życiu. Nie tylko dlatego, że mamy więcej czasu na czytanie, ale także dlatego, że dobra literatura wzmacnia więzy między ludźmi, otwiera umysły i pobudza kreatywność.

W tym roku obchody odbywają się już po raz 25. Dzień proklamowany został w 1995 roku przez UNESCO, nawiązując do obchodzonego w Hiszpanii od 1930 roku święta. Datę wybrano nieprzypadkowo ? 23 kwietnia związany jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się też okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu.

UNESCO przypomina, że czytając i obchodząc w tym roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, możemy otworzyć się na innych pomimo konieczności zachowania dystansu, jesteśmy też w stanie podróżować po całym świecie dzięki sile wyobraźni. Wydaje się, że czas ten sprzyja wyjątkowo lekturze dla przyjemności, ale także wspólnemu czytaniu z najbliższymi, na przykład z dziećmi, i w ten sposób promowaniu idei czytania.

„W tych niepewnych czasach wielu zwraca się do książek, aby pomóc sobie w radzeniu z izolacją i niepokojem. Rzeczywiście, książki mają wyjątkową zdolność zarówno do zapewniania rozrywki, jak i nauczania. Są zarazem środkiem służącym do eksploracji sfer wykraczających poza nasze osobiste doświadczenia poprzez kontakt z różnymi autorami, wszechświatami i kulturami, a także środkiem umożliwiającym dostęp do najgłębszych zakamarków naszej wewnętrznej jaźni. Strona po stronie książki otwierają drogę do wędrówki, bez względu na czas lub granice; innymi słowy ? dają nam wolność” ? napisała w przesłaniu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dyrektora generalnego UNESCO, Audrey Azoulay.

Świętując książki, świętujemy także ich autorów, którzy dostarczają nam wglądu w różne rzeczywistości. Składamy również hołd wszystkim zawodom związanym z książkami: redaktorom, wydawcom i tłumaczom. To oni umożliwiają rozpowszechnianie dziedzictwa literackiego. „Zawody te muszą być chronione, a ich wartość uznawana. Jest to tym bardziej istotne w trakcie pandemii choroby koronawirusowej COVID-19, która stanowi duże i trwałe zagrożenie dla systemu połączeń, jakim jest kultura” ? dodała Audrey Azoulay.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia