banner ad

Dziś obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Rozpoczyna się też XVIII Tydzień Bibliotek

8 maja 2021

Każdego roku 8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Tego dnia rozpoczyna się również Tydzień Bibliotek. XVIII edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to święto zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ma ono na celu podkreślić rolę i znaczenie bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji, a także zainteresować książką szeroki krąg społeczeństwa. Od 2004 roku dzień ten związany jest z ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek, który trwa do 15 maja. W bibliotekach w całym kraju odbywają się wtedy liczne wydarzenia, m.in.: spotkania autorskie, wystawy, wspólne czytanie, warsztaty, prelekcje czy konkursy czytelnicze.

Z założenia każda edycja Tygodnia Bibliotek przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W tym roku brzmi ono „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Jak twierdzi autorka hasła, Marzena Przybysz, można je umieścić na „różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego”, a przy tym nawiązuje do bieżącej sytuacji.

„Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury. Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej, jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe. Znajdziesz mnie w bibliotece – dzięki technologiom informacyjnym, będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki (np. na spotkaniu autorskim online, konferencji, warsztacie szkoleniowym czy w trakcie pracy zdalnej, itp.). Znajdziesz mnie w bibliotece – także wówczas, kiedy przeszukujesz zasoby biblioteki cyfrowej (np. fotografie, urwane i odkryte wątki genealogiczne, bądź starodruk dzięki konserwacji i digitalizacji przywrócone czytelnikowi) lub docierasz do współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej” – wymienia Marzena Przybysz, która jest członkinią Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Przez pandemię koronawirusa w tym roku wiele wydarzeń odbywających się w ramach Tygodnia Bibliotek przygotowano w formie wirtualnej. Można z nich skorzystać na kanałach społecznościowych bibliotek. Z uwagi na luzowanie obostrzeń pomyślano jednak również o wydarzeniach stacjonarnych. Szczegółów szukajcie na stronach książnic zlokalizowanych w waszej okolicy.

XVIII edycję ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek promuje plakat autorstwa Katarzyny Stanny. Przedstawia smartfona, który jest obecnie dla młodych osób niezbędnym narzędziem społecznej komunikacji. Na tapecie ekranu widnieje znany wizerunek Gutenberga, który ma świadczyć o przywiązaniu właściciela telefonu do świata druku i papieru.

[am]
fot. emdot/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia