Dzień Domeny Publicznej 2013

2 stycznia 2013


Wczoraj na całym świecie obchodzono Dzień Domeny Publicznej. W Polsce uroczystości związane z tym nieoficjalnym świętem zaplanowano na 4 stycznia w Warszawie.

W Nowy Rok we wszystkich krajach otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej. Obecnie obowiązujący w Polsce okres chroniący prawa autorskie to 70 lat od śmierci autora (wyjątek następuje wtedy, gdy spuścizna objęta jest szczególną ochroną lub późniejsze tłumaczenie zostało uznane za niezależne dzieło sztuki). Oznacza to, że od 1 stycznia każdego roku (prawa wygasają ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego) utwory twórców zmarłych 70 lat temu mogą być swobodnie wykorzystywane przez scenarzystów, którzy na ich podstawie chcieliby pisać scenariusze filmowe, przez artystów grafików, którzy tworzą kolaże, przez twórców filmów dokumentalnych, którzy chcieliby wykorzystywać materiały archiwalne, przez historyków i nauczycieli, którzy chcą tworzyć podręczniki, a co najważniejsze przez czytelników, którzy mogą legalnie i zupełnie za darmo korzystać z tych utworów w cyfrowych bibliotekach i archiwach.

Z początkiem 2013 roku wolne dla wszystkich stały się dzieła kolejnych autorów. Do Domeny Publicznej przeszła twórczość m.in. Lucy Maud Montgomery, Stefana Zweiga, Bruno Schulza i Bronisława Malinowskiego.

Koalicja Otwartej Edukacji jak co roku zaprasza na wspólne obchody Dnia Domeny Publicznej, które odbędą się 4 stycznia w lokalu państwomiasto w Warszawie, na ulicy Andersa 29. Impreza rozpocznie się o 18:00 prezentacją twórców, których dzieła przechodzą do Domeny oraz dyskusją o korzystaniu z domeny publicznej w wirtualnych projektach z udziałem: Łukasza Kozaka (blog Discarding Images), Doroty Kawęckiej (innemuzeum.pl) Tomasza Ganicza (Wikimedia Polska), Łukasza Kowalskiego (Teatr NN). Od godziny 20:00 organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy i oglądania filmów z Domeny Publicznej. W planach przygotowano również happening oparty o wymianę darów Kula, opisaną przez Bronisława Malinowskiego w „Argonautach Zachodniego Pacyfiku”.

Pełną listę autorów, którzy przechodzą w tym roku do domeny publicznej można znaleźć tutaj.

Więcej o domenie publicznej oraz obchodach Dnia Domeny Publicznej do sprawdzenia na stronie: http://domenapubliczna.org/.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia