Dzień Domeny Publicznej 2012

2 stycznia 2012

Co roku w wielu krajach świata obchodzony jest Dzień Domeny Publicznej. W Polsce uroczystości związane z tym nieoficjalnym świętem odbędą się w najbliższy czwartek, 5 stycznia, w Warszawie.

W Nowy Rok na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej. Obecnie obowiązujący w Polsce okres chroniący prawa autorskie to 70 lat od śmierci autora (wyjątek następuje wtedy, gdy spuścizna objęta jest szczególną ochroną lub późniejsze tłumaczenie zostało uznane za niezależne dzieło sztuki).

Oznacza to, że 1 stycznia każdego roku (prawa wygasają ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego) utwory twórców zmarłych 70 lat temu mogą być swobodnie wykorzystywane przez scenarzystów, którzy na ich podstawie chcieliby pisać scenariusze filmowe, przez artystów grafików, którzy tworzą kolaże, przez twórców filmów dokumentalnych, którzy chcieliby wykorzystywać materiały archiwalne, przez historyków i nauczycieli, którzy chcą tworzyć podręczniki a co najważniejsze przez czytelników, którzy mogą legalnie i zupełnie za darmo korzystać z tych utworów w cyfrowych bibliotekach i archiwach.

Obok utworów audio-wizualnych spora część dzieł to twórczość literacka. W tym roku do autorów, których dzieła znalazły się w domenie publicznej (a co za tym idzie – zmarli w 1941 roku) należą laureat nagrody Nobla Henri Bergson, jedna z najoryginalniejszych poetek rosyjskich XX wieku Marina Cwietajewa, legendarna amerykańska pisarka Virginia Wolf, czy twórca ?Ulissesa? ? James Joyce. Z tym ostatnim nazwiskiem świat sztuki łączy zresztą największe nadzieje. Do tej pory spadkobierca i jedyny potomek Joyce?a ? Stephen J. Joyce ? blokował większość prób adaptacji lub jakichkolwiek innych prób wykorzystania powieści.

Chociaż Dzień Domeny Publicznej przypada na Nowy Rok, polska edycja imprezy odbędzie się w czwartek 5 stycznia 2012 o godzinie 18:30 w klubie Znajomi Znajomych w Warszawie.

W ramach imprezy rozstrzygnięty zostanie Turniej Elektrybałtów ? konkurs na automatycznego poetę remiksującego utwory z domeny publicznej (lista programów do remisowania literatury jest już zamknięta). Będziemy mogli również wysłuchać serii wystąpień Pecha Kucha na temat domeny publicznej czy Marty Cichoń mówiącej o zbiorach Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Tegoroczną imprezę poszerzono o część nieoficjalną w ramach której dj Kwazar zremiksuje m.in. unikalne nagrania Paderewskiego zachowane w Bibliotece Narodowej, od niedzieli wreszcie uwolnione.

Organizatorem imprezy jest Koalicja Otwartej Edukacji.

Pełną lista autorów, którzy przechodzą w tym roku do domeny publicznej można znaleźć tutaj.

Więcej o domenie publicznej oraz szczegółowy program obchodów Dnia Domeny Publicznej do sprawdzenia na stronie: http://domenapubliczna.org/

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia