banner ad

Druga edycja ogólnopolskiej akcji „Czytam w podróży? Herberta”

25 marca 2014

Czytamy Herberta - 2014
W czwartek 27 marca 2014 roku odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam w podróży? Herberta”. Ponad 20 szkół, 450 bibliotek i 200 banków w całej Polsce będzie zachęcało do wykorzystywania czasu podróży na lekturę wierszy autora „Pana Cogito”.

Już po raz drugi wolontariusze ze szkół noszących imię Zbigniewa Herberta, jak również przedstawiciele innych szkół niezrzeszonych w Klubie Herbertowskich Szkół, będą rozdawać osobom podróżującym zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta. Wolontariuszy spotkać będzie można w środkach transportu miejskiego oraz na przystankach autobusowych. Tego dnia zakładki dystrybuowane będą również w wybranych bibliotekach, księgarnio-kawiarniach, a także w ponad 200 oddziałach Alior Banku.

„Cieszymy się z tak dużego zainteresowania naszą akcją. W tym roku zgłosiło się ponad 20 szkół i ponad 450 bibliotek, gotowych do włączenia się w nasz projekt – to naprawdę imponujące liczby” ? mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. „Naszym celem jest nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzacja czytelnictwa w ogóle. Przekonujemy, że podróż, nawet krótką, można spędzić miło i pożytecznie” ? dodaje.

Najnowszy raport o stanie bibliotek publicznych w Polsce wskazuje, ze w 2012 roku wypożyczono o 1,5 miliona więcej książek niż w roku poprzedzającym. Oznacza to, że zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń. „Bardzo nasz cieszy fakt, że biblioteki chętnie angażują się w akcje promujące czytelnictwo, które niewątpliwie przyczyniają się do coraz częstszego sięgania po książki. Mamy nadzieję, że rok 2014, ogłoszony Rokiem Czytelnictwa, pozwoli zanotować jeszcze większe zainteresowanie literaturą” ? mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

„Cieszymy się, że również w tym roku uczniowie z ogromnym entuzjazmem zdecydowali się uczestniczyć w drugiej odsłonie akcji. To bardzo budujące, że młodzi ludzie pasjonują się poezją i tą pasją chcą zarażać innych” ? dodaje Wojciech Kalicki, prezes Klubu Herbertowskich Szkół.

Sponsorem akcji jest Alior Bank, który 27 marca również aktywnie włącza się w ogólnopolską akcję społeczną „Czytam w podróży ? Herberta”. Tego dnia, w 200 oddziałach własnych Alior Banku, zlokalizowanych w 95 miastach w Polsce, dystrybuowane będą zakładki wśród Klientów banku.

Szczegółowe informacje na temat akcji „Czytam w podróży ? Herberta”, w tym lista miejsc, gdzie można będzie otrzymać zakładkę, znajdziecie na stronie www.fundacjaherberta.com. Dodatkowo, w ramach akcji, Fundacja udostępnia na stronie do pobrania wybrane wiersze, fragmenty esejów i dramatu poety.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia