„Czytam w podróży…” – ogólnopolska akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta

20 lutego 2013


26 lutego 2013 roku w szesnastu miastach w Polsce odbędzie się akcja społeczna pt. „Czytam w podróży? Herberta”, która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Celem projektu jest zachęcenie miłośników literatury do wykorzystywania czasu podróży na lekturę.

W akcję zaangażowało się ponad 400 wolontariuszy. Uczniowie szkół Herbertowskich oraz innych szkół i studenci wyższych uczelni będą rozdawać zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta w środkach transportu, na przystankach i w przestrzeni miejskiej. Zakładki będą także dystrybuowane w bibliotekach miejskich oraz w wybranych księgarnio-kawiarniach.

Z badań CBOS przeprowadzonych w 2011 roku wynika, że 41% ogółu dorosłych Polaków to osoby, które lubią czytać i w ciągu trzydziestu dni poprzedzających badanie czytały dla przyjemności książkę niezwiązaną z ich nauką lub pracą zawodową. Niemal tyle samo Polaków (40%) deklaruje, że lubi czytać, ale w ostatnim miesiącu przed badaniem nie sięgnęło po taką książkę.

„Czas podróży to jeden z tych nielicznych momentów w naszym zabieganym życiu, który możemy poświęcić na czytanie” ? mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, inicjatorka akcji. „Dlatego projekt 'Czytam w podróży? Herberta’ stawia sobie za cel nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzację czytelnictwa w ogóle. Podróż, nawet krótka, jak codzienny przejazd środkami komunikacji do pracy lub szkoły, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości literackich. Będziemy do tego przekonywać akcją 'Czytam w podróży? Herberta’.”

Pierwsza edycja „Czytam w podróży? Herberta” odbędzie się w następujących miastach: Bełchatów, Brzeg, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Jarocin, Kołobrzeg, Katowice, Lublin, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Słubice, Słupsk, Warszawa, Żerków i Żory.

„Mamy nadzieję, że akcja z udziałem młodzieży zostanie dobrze przyjęta przez pasażerów w każdym wieku oraz że ideą 'czytania w podróży?’ zarazimy mieszkańców całej Polski” ? dodaje Wojciech Kalicki, prezes Klubu Herbertowskich Szkół.

„Zbigniew Herbert uwielbiał podróżować. Odkrywanie świata było jego pasją i powołaniem” ? podkreśla Katarzyna Herbertowa, wdowa po Poecie. „Owocem jego podróży są zbiory esejów, w których dzieli się z czytelnikami swoim zachwytem nad światem ? sztuką, malarstwem, architekturą, przyrodą. Myślę, że tą pasją do podróżowania i odkrywania świata chciał zarazić innych, w jednym z wierszy napisał: 'Jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa?'”

Więcej informacji o akcji „Czytam w podróży? Herberta” możecie znaleźć na stronie: www.fundacjaherberta.com oraz profilu na Facebooku: www.facebook.fundacjaherberta.com.

fot. cactusbeetroot/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia