banner ad

Czytając, nigdy nie czujesz się samotnie. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2021

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jak przekonuje inicjator święta, organizacja UNESCO, w rok od wybuchu pandemii książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowano w 1995 roku, ale idea tego święta ma swój początek w Katalonii i sięga 1930 roku. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova. Tradycyjnie dzień ten poświęcony jest promowaniu literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. To również święto pisarzy, którzy oddziałują na naszą wyobraźnię, oraz przedstawicieli wszystkich profesji związanych z książką: redaktorów, tłumaczy, wydawców i sprzedawców.

UNESCO zwraca uwagę na fakt, że od pandemii minął już ponad rok. Prawie wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, a większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta. Czas ten wyjątkowo sprzyja lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie.

„Książki dają nam wolność. To siła książek, której wszyscy teraz potrzebujemy, ponieważ przypomina nam o fundamentalnym znaczeniu literatury – jak też całej sztuki – w naszym życiu” – napisała w okolicznościowym przesłaniu dyrektora generalnego UNESCO, Audrey Azoulay.

Z uwagi na obostrzenia UNESCO zachęca wszystkich, by obchodzili w tym roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, dzieląc się pasją do literatury za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak podkreślono, w ten sposób „stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się samotnie”.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia