Czechy miały być gościem honorowym Warszawskich Targów Książki w 2020 roku – będą w 2021. Co wiemy o programie?

8 lipca 2021

W 2020 roku Warszawskie Targi Książki miały odbyć się pod znakiem literatury czeskiej. Przyszła jednak pandemia koronawirusa i imprezę trzeba było odwołać. Czechy pojawią się jednak na targach w tym roku – jedenasta edycja wydarzenia zaplanowała została na jesień.

Ministerstwo kultury Republiki Czeskiej powierzyło organizację czeskiej sekcji targów brneńskiej Bibliotece Ziemi Morawskiej (Moravská zemská knihovna v Brně). Instytucja ta od wielu lat odpowiada za obecność czeskiej literatury na targach książki w Londynie, Bolonii, Lipsku oraz Frankfurcie nad Menem.

„W Warszawie odbędą się pierwsze prawdziwe targi po pandemii. To naprawdę wspaniała wiadomość, że kiedy oczy świata skupione będą na Warszawie, literatura czeska wystąpi w roli gościa honorowego. Jesteśmy bardzo podekscytowani, ale wiemy też, że nasza literatura jest w Polsce niezwykle ceniona – dzięki naszym autorom oraz dzięki doskonałym tłumaczom” – powiedział Tomáš Kubíček, dyrektor Biblioteki Ziemi Morawskiej.

Targi odbędą się w dniach od 9 do 12 września w wersji plenerowej – przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Rada programowa czeskiej sekcji, złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego, zaprosiła do udziału w targach 11 autorek i autorów z Czech: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hůlovą, Galinę Miklínovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą. Równolegle z targami książki odbędzie się festiwal Komiksowa Warszawa, na którym swoją twórczość zaprezentuje Pavel Čech.

Dla odwiedzających targi przygotowano bogaty program z udziałem czeskich autorów, który będzie prezentowany na Czech Stage. Wszystko, co najlepsze w literaturze czeskiej, będzie można znaleźć w pawilonie Republiki Czeskiej – namiocie o powierzchni 300 metrów kwadratowych. W czwartkowy wieczór, 9 września, podczas uroczystego otwarcia targów, wystąpi czeska wiolonczelistka i wokalistka Dorota Bárová. W ramach czeskich wydarzeń upamiętniona zostanie również 85. rocznica urodzin oraz 10. rocznica śmierci czeskiego dramaturga, eseisty i polityka – Václava Havla.

„Ambasadorem naszego programu jest polski pisarz, dziennikarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł, który będzie nadawał ton wydarzeniom literackim, poprowadzi również wybrane spotkania z pisarzami. Uczestnictwo Czech w charakterze gościa honorowego nie mogłoby się udać bez pomocy partnerów, z którymi przygotowujemy to przedsięwzięcie – Czeskiego Centrum w Warszawie, Polskiego Instytutu w Pradze, Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Instytutu Reportażu” – dodał Martin Krafl, koordynator programowy wydarzenia.

Członkami rady programowej są: dyrektor praskich targów książki Svět knihy Radovan Auer, slawistka i bohemistka Joanna Goszczyńska, kierownik CzechLitu – Czeskiego Centrum Literatury (działu Biblioteki Ziemi Morawskiej) Martin Krafl, dyrektor Czeskiego Centrum Warszawa Taťjana Langášková, filolog i poeta Jakub Pacześniak, publicysta literacki i wydawca Zdenko Pavelka, wydawczyni i tłumaczka Julia Różewicz, pisarz i reporter Mariusz Szczygieł, dyrektor Biblioteki Ziemi Morawskiej Tomáš Kubíček, tłumaczka Anna Wanik, polonistka i tłumaczka Lucie Zakopalová oraz pisarz Tomáš Zmeškal.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia