Czas na 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie!

23 października 2019


Setki wydawców, gorące premiery, znani pisarze i ponad 1000 godzin programu towarzyszącego ? tak zapowiadają się 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które rozpoczynają się 24 października w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków.

Targi adresowane są do wszystkich, którzy kochają literaturę. Większość rozmów o książkach zaczyna się od pytania ? a ty co lubisz czytać? Kryminały, fantastykę, a może poezję? Na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem na setkach stoisk wystawcy zaprezentują książki różnych gatunków. Jedno jest pewne: EXPO Kraków na 4 jesienne dni zamieni się w największą księgarnię w Polsce, w której zapach druku połączy się z zapachem świeżo zaparzonej kawy ? warto ją wypić, aby wzmocnić się przed kolejnymi punktami bogatego programu towarzyszącego.

Znane nazwiska i gorące premiery

Udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie to niepowtarzalna szansa na spotkanie i rozmowę z cenionymi pisarzami z całego świata. W tym roku imprezę odwiedzą m.in.: Jerzy Bralczyk, Elżbieta Cherezińska, Jacek Cygan, Jakub Ćwiek, Katarzyna Bonda, Jacek Dukaj, Jacek Fedorowicz, Katarzyna Grochola, Cezary Łazarewicz, Grzegorz Kasdepke, Magdalna Kordel, Urszula Kozioł, Marek Krajewski, Roma Ligocka, Ewa Lipska, Andrzej Maleszka, Jakub Małecki, Marcin Meller, Paulina Młynarska, Remigiusz Mróz, Maria Nurowska, Rafał Olbiński, Anna Onichimowska, Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Puzyńska, Michał Rusinek, Henryk Sawka, Vincent Severski, Andrzej Sikorowski, Muniek Staszczyk, Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł, Monika Sznajderman, Szczepan Twardoch, Adam Wajrak, Janusz Leon Wisniewski, Adam Zagajewski, Jakub Żulczyk. Swój udział potwierdzili także pisarze z zagranicy, wśród nich m.in.: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Jonathan Carroll (Stany Zjednoczone), Sandrone Dazieri (Włochy), Marc Elsberg (Austria), Helena Läks (Estonia), Brandon Mull (Stany Zjednoczone), Jana Revedin (Niemcy), Samantha Shannon (Wielka Brytania), Stuart Turton (Wielka Brytania), Goran Vojnović (Słowenia).

Na targach nie zabraknie nowości. Premierę będzie miała m.in. najnowsza książka Katarzyny Bondy „Miłość leczy rany”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Muza. Zanim nowa powieść trafi do księgarń, fani będą mogli nabyć ją podczas targów oraz spotkać się z pisarką. Na stoisku wydawnictwa Sedno odbędzie się polska premiera książki słoweńskiego pisarza Gorana Vojnovicia „Moja Jugosławia”. Powieść ukazuje proces kształtowania się tożsamości młodego pokolenia tuż pod koniec istnienia Jugosławii i przez pierwszych kilkanaście lat po powstaniu na jej gruzach państw narodowych. Do tej pory została przetłumaczona na sześć języków i bardzo dobrze przyjęta zarówno przez wielbicieli dobrej prozy, jak i krytyków. Na stoisku wydawnictwa Zysk i S-ka odbędzie się premiera czwartego tomu bestsellerowego cyklu „Odrodzone Królestwo” Elżbiety Cherezińskiej, która potwierdziła swoją obecność podczas targów. To nie jedyna niespodzianka. Do Krakowa przyjedzie również Jonathan Carroll, który na stoisku wydawnictwa Rebis będzie podpisywał swoją nową książkę „Mr. Breakfast”.

Wyjątkowy gość ? Niemcy

Tegorocznym gościem specjalnym będą Niemcy, którzy zaprezentują się pod hasłem „German stories”. Przyjadą przedstawiciele największych niemieckich wydawnictw m.in. Gerstenberg Verlag GmbH & Co. KG, Rowohlt Verlag GmbH czy S. Fischer Verlag. Dzięki współpracy z Goethe Institut odkryjemy Kraków oczami niemieckich literatów. Umożliwią to spacery po mieście zorganizowane śladami znanych pisarzy i ich dzieł. Ciekawie zapowiada się spotkanie z dr Thomasem Beckerem zatytułowane „Rola bibliotek w czasach cyfryzacji, mediów społecznościowych i społeczeństwa obywatelskiego”. Niespodzianka czeka na fanów kinematografii. Targi odwiedzi Annette Hess ? autorka scenariuszy filmowych, m.in. popularnych w Niemczech seriali „Kudamm 59”, „Jezioro Weisensse” oraz „My, dzieci z dworca ZOO”.

Samorządowcy dbają o czytelnictwo

Pierwszego dnia targów odbędzie się debata pt. „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce” z udziałem prezydentów, wójtów oraz burmistrzów dużych miast i mniejszych miejscowości, którzy aktywnie i z powodzeniem starają się przeciwdziałać zanikowi czytelnictwa. W jakim stopniu aktywność samorządów może poprawić stan czytelnictwa w Polsce? Jakimi działaniami możemy się na tym polu pochwalić? Jakie bariery: instytucjonalne, prawne i finansowe stanowią przeszkodę dla zwiększania wsparcia dla twórców kultury, wydawców i księgarzy? To tylko kilka z pytań, na które zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć. Spotkanie zakończy się przyjęciem wspólnej deklaracji.

Ilustratorze, daj się dostrzec

W tym roku organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie chcą docenić rolę polskich ilustratorów w tworzeniu literatury. Przez cztery dni każdy twórca będzie mógł zawiesić swoją pracę razem z wizytówką na specjalnie przygotowanej ściance. To nie wszystko. Będzie można obejrzeć wystawy ukazujące ilustratorski kunszt, m.in. tę poświęconą ilustracji dla dzieci „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu…” Przemysława Wechterowicza i Gabrieli Cichowskiej. Wszystkich tych, dla których obraz jest tak samo ważny jak słowo, zainteresują prace na ekspozycji „Michael Ende. Życie i twórczość w tekstach i obrazach”, prezentowane przez Goethe Institut.

Salon Komiksu

Jedną z tegorocznych nowości będzie scena w powiększonym Salonie Komiksu, na której gościć będą artyści z Polski i zagranicy: Igor Jarek, Arne Jysch, Tomasz Kontny, Jacek Kuziemski, Aleksandra Motyka, Guilherme Petreca, Mateusz Piątkowski, Jérémie Royer, Judyta Sosna, Marianna Strychowska, Reed Tucker, Marek Turek, Roch Urbaniak. Jak zapewniają organizatorzy salonu ? Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe ? w programie nie zabraknie atrakcji w postaci gier i zabaw dla małych i dużych fanów komiksu, quizu z nagrodami i oczywiście warsztatów komiksowych. Każdy, kto lubi i ceni sobie tę formę wydawniczą, z całą pewnością będzie zadowolony z udziału w bogatym programie towarzyszącym.

Kapsuła Czasu

Jak będzie wyglądał świat za 100 lat? To pytanie z pewnością każdy zadał sobie przynajmniej kilka razy w życiu. Organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zachęcają do włączenia się w ogólnopolską akcję społeczną „Serce Kapsuły Czasu”, która ma charakter konkursu literacko-plastycznego, a udział w nim mogą wziąć wszyscy, bez względu na wiek. Podczas targów zbierane będą prace literackie i plastyczne przedstawiające wizję świata z przyszłości, które potem na najbliższych 100 lat zostaną zamknięte w mobilnej Kapsule Czasu powstającej w mieście. Temat konkursu jest bodźcem do uwolnienia kreatywności i brzmi: „Podróż wyobraźnią w przyszłość! Twoja miejscowość, nasz świat za sto lat? Opowiedz o tym!”.

Mobilny escape room

Prawdziwa gratka czeka na fanów kryminałów. Podczas targów Cyfrowy Polsat i CBS Reality wspólnie uruchomią mobilny escape room. Każdy będzie mógł wcielić się w detektywa i podążyć tropami mordercy, rozwiązując dwie sprawy kryminalne sprzed lat. Gra została przygotowana przez autorkę powieści kryminalnych Joannę Opiat-Bojarską i youtubera Marcina Myszkę ? parę prowadzących w nowym polskim serialu dokumentalnym kanału CBS Reality „DNA polskich zbrodni”.

Jeszcze bogatszy program

W tym roku w hali Dunajec powstała dodatkowa scena. W piątek spotkają się tam miłośnicy gór, w sobotę fani fantastyki, a w niedzielę miłośnicy teatru. W Salonie Dunajec pojawią się cenieni pisarze fantastyki, m.in. Agnieszkę Hałas (jedną z autorek Hardej Hordy) oraz Pawła Majkę. O „Świecie Dysku” Terry’ego Pratchetta opowie tłumacz Piotr W. Cholewa. Przewidziano również rozmowy z laureatami Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla ? corocznej nagrody literackiej w dziedzinie fantastyki.

W programie nadchodzącej edycji nie zabraknie stałych elementów wydarzenia tj.: Dziecięcej Strefy Warsztatowej, Saloniku Literackiego i Salonu Komiksu. Również w tym roku odbędzie się Małopolskie Forum Bibliotek, które jest ważnym punktem w programie branżowym targów.

Szczegóły na temat 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie znajdziecie na stronie: www.ksiazka.krakow.pl.

[am]
fot. i źródło: mat. prasowe Targi w Krakowie

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia