Co roku 13 grudnia obchodzimy Dzień Księgarza

13 grudnia 2022

13 grudnia w Polsce obchodzimy Dzień Księgarza. Koniec roku i zbliżające się święta to dobry czas, by wesprzeć ulubionych księgarzy i antykwariuszy, a także wyjątkowe miejsca, które tworzą.

Tradycja Dnia Księgarza sięga w Polsce 1932 roku, kiedy na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców. Jeśli któryś ze sprzedawców zamówił u wydawcy dwanaście egzemplarzy jednego tytułu, to trzynasty otrzymywał w prezencie. Dlatego też święto zaczęto obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca. Systemu rabatów sprzed lat dawno już nie ma, ale pozostał dzień, który ma przypominać o wyjątkowych miejscach, w których czytelnicy mogą kupować książki.

Sytuacja księgarzy na obecnym rynku nie jest łatwa. Według szacunków Dun & Bradstreet cytowanych przez „Rzeczpospolitą” w ciągu ostatniej dekady zniknęła niemal co trzecia księgarnia, a ich liczba nadal się kurczy. Oprócz długotrwałych wyzwań w postaci konkurencji ze strony sieci spożywczych, internetu i niskiego czytelnictwa w ostatnim czasie doszły nowe – najpierw pandemia, a teraz drastycznie rosnące ceny energii i ogrzewania.

Ostatnio pojawiają się liczne inicjatywy mające wspierać księgarzy. Jedną z nich jest organizowane co roku wydarzenie „Noc Księgarń”. Aktywnie prowadzona jest również akcja „Książki kupuję kameralnie”, która ma zamiar pokazać, że dobrą literaturę można kupować poza wielkimi sieciami.

W Krakowie z kolei dokładnie w Dniu Księgarza ruszył plebiscyt, w którym mieszkańcy wybierają Księgarnię Roku. Jak przekonuje Krakowskie Biuro Festiwalowe, jest to okazja do bliższego poznania nie tylko krakowskich księgarń i antykwariatów, ale też osób, które działają na rzecz lokalnej społeczności czytających: księgarzy i antykwariuszy. Tworzą oni miejsca, w których książka pełni różnorodną funkcję – może być oknem na świat, okazją do rozmowy z kimś, kto ma podobne spostrzeżenia, ale też przedmiotem konstruktywnego sporu i przyczynkiem do dyskusji prowadzącej do pozytywnych zmian.

Głosy można oddawać stacjonarnie w księgarniach i antykwariatach biorących udział w plebiscycie, a także na stronie internetowej ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Głosowanie trwa do czwartku 8 stycznia 2023 roku. Cztery miejsca z najwyższymi wynikami w poszczególnych kategoriach otrzymają Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO za rok 2022.

[am]

Tematy: ,

Kategoria: wydarzenia