Charlie LeDuff, B.A. Paris i Serhij Żadan kolejnymi gwiazdami Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury 2019

21 marca 2019


Laureat Nagrody Pulitzera, ojciec chrzestny polskiego kryminału i inni bestsellerowi twórcy dołączają do programu majowego festiwalu Apostrof. Organizator wydarzenia ogłosił, że tegoroczną edycję wzbogacą m.in. Charlie LeDuff, B.A. Paris, Marek Krajewski, Serhij Żadan i Łukasz Orbitowski.

Organizowany przez Empik Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, dzięki bogatemu programowi na stałe zagościł w kalendarzach miłośników literatury. Już po raz czwarty odbędą się spotkania z ulubionymi polskimi twórcami oraz mistrzami pióra z wielu zakątków świata. Kilkanaście festiwalowych premier, a także dyskusje, podczas których zaproszeni goście i publiczność podejmą próbę zdiagnozowania „ludzkiego tu i teraz”. Pod hasłem „To nie jest jedyny możliwy świat”, stanowiącym także punkt wyjścia dla autorskiego programu Olgi Tokarczuk, kryją się zagadnienia związane z globalnym kryzysem ekologicznym, potrzebą nowej religijności, koniecznością zmian w edukacji oraz ingerującą w codzienne życie technologią.

Festiwalowe premiery

Jak co roku, festiwalowi towarzyszyć będą długo wyczekiwane premiery. Charlie LeDuff przybliży pracę nad najnowszym reportażem „Shitshow” (Wydawnictwo Czarne). Autor głośnego „Detroit. Sekcja zwłok Ameryki” na łamach publikacji do głosu dopuszcza imigrantów, samotne matki czy pracowników fizycznych, wraz z którymi obnaża stałe elementy polityki ? łapówki, bezczelność, bezkarność czy wreszcie ignorancję mediów.

Podczas czwartej edycji festiwalu 20-lecie twórczości świętować będzie Marek Krajewski. Pisarz, okrzyknięty ojcem chrzestnym polskiego kryminału, z uwagi na jubileusz zaprezentuje uczestnikom Apostrofu pierwszą szpiegowską powieść swojego autorstwa ? „Dziewczyna o czterech palcach” (SIW Znak).

Z nowością powraca też laureat Paszportu Polityki ? Łukasz Orbitowski. Powieść „Kult” (Świat Książki), choć traktuje o sprawach poważnych, napisana jest w sposób bardzo lekki, a nawet humorystyczny. „Chcę pisać o Polakach w duchu Jaroslava Haška” ? wyjaśnia autor.

Z kolei w „Po piśmie” (Wydawnictwo Literackie), najnowszej książce Jacka Dukaja, czytelnik zabierany jest w podróż wokół najważniejszych zagadnień współczesnej cywilizacji ? aż do jej kresu i kresu człowieczeństwa. Autor formułuje tezę, że ludzkość porzuca pismo i wchodzi w epokę „bezpośredniego transferu przeżyć”. Rola tekstu i myślenia językowego maleje, a człowiek ulega odpodmiotowieniu i staje się „maszyną do przeżywania”.

Nową książkę zaprezentuje także jeden z najpopularniejszych rodzimych pisarzy, cieszący się uznaniem zarówno polskich, jak i zagranicznych krytyków ? Szczepan Twardoch. Autor doskonale znany czytelnikom z takich tytułów jak: „Morfina”, „Drach”, czy „Król” w zbiorze „Jak nie zostałem poetą” (Wydawnictwo Literackie) przedstawia pełne autorefleksji historie, które równie dobrze mogłyby stanowić początek kolejnych powieści. Jak zapowiada sam Twardoch, będzie na serio, a jednocześnie z przymrużeniem oka.

Czytelnicy, w ramach festiwalu, będą mogli również spotkać się z jedną z najbardziej lubianych autorek literatury obyczajowej ? Magdaleną Witkiewicz, która na maj przygotowuje premierę tytułu „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia).

Nie można pominąć wielbicieli książek kulinarnych. Specjalnie dla nich, z okazji polskiej premiery „Sztuki gotowania”, (Wydawnictwo Buchmann) do Polski przyjedzie Niki Segnit ? autorka bestsellerowego „Leksykonu smaków” tym razem podpowie, jak bawić się smakiem i bez odgórnie narzuconych połączeń ? po prostu gotować.

Nowości zza granicy

Podczas Apostrofu będzie można także spotkać autorów najgłośniejszych książek tego roku. Pisarka B.A. Paris za debiutancką powieść „Za zamkniętymi drzwiami” otrzymała dwie nominacje do Goodreads Choice Award. Fani autorki na całym świecie nabyli ponad pół miliona egzemplarzy tego tytułu w zaledwie trzy miesiące. Książka nominowana była także do Bestsellera Empiku 2017, a rok później w tym samym zestawieniu znalazł się thriller „Na skraju załamania”. Brytyjka tym razem przybliży tytuł „Pozwól mi wrócić” (Wydawnictwo Albatros).

Z polskimi czytelnikami spotka się także Serhij Żadan. Gwiazda literatury ukraińskiej w swojej najnowszej pozycji przenosi odbiorcę do świata wojny i okupacji na terenie ojczystego kraju. Na stronach „Internatu” (Wydawnictwo Czarne) przedstawia koniec znanego świata i wejście w niekończący się koszmar, z którego wydostać się można tylko za cenę niewyobrażalnej krzywdy lub w? trumnie. Sam autor określił lekturę jako bardzo trudną: „Bolesne i niewygodne jest, kiedy wojna przetwarzana jest w literaturę. Bolesne nawet nie dla samego pisarza ? pisarze mają swoje relacje z bólem, niektórzy nawet go lubią. Bardziej dla czytelnika”.

Siedem majowych dni z Apostrofem

Wśród potwierdzonych gości tegorocznej edycji są także ogłoszone już w lutym noblistka Swietłana Aleksijewicz i amerykańska pisarka Lauren Groff. Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to nie tylko możliwość obcowania z ulubionymi pisarzami, ale także koncerty czy dyskusje. Opiekę merytoryczną nad czwartą edycją festiwalu objęła Olga Tokarczuk ? wybitna prozaiczka i eseistka ? uhonorowana wieloma nagrodami, w tym jedną z najważniejszych na świecie ? Man Booker International Prize.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury odbędzie się w dniach od 20 do 26 maja w sześciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia