Buszujący w biografii J. D. Salingera – spotkanie promujące biografię pisarza

1 kwietnia 2014

krakow-salinger
W poniedziałek 7 kwietnia o godzinie 18.30 w krakowskiej kawiarnio-księgarni Massolit Books & Cafe odbędzie się spotkanie promujące wydaną właśnie przez oficynę Albatros biografię J. D. Salingera pióra Kennetha Slawenskiego.

O autorze słynnego „Buszującego w zbożu”, jego obecności w Polsce oraz własnym czytaniu próz Salingera porozmawiają: amerykanista i filmoznawca dr Michał Oleszczyk, dziennikarka kulturalna Małgorzata I. Niemczyńska oraz literaturoznawca Marek Olszewski. Spotkanie poprowadzi redaktor Tomasz Charnas.

Więcej informacji o gościach biorących udział w spotkaniu:

Małgorzata I. Niemczyńska ? absolwentka komparatystyki UJ, dziennikarka „Gazety Wyborczej” i „Książek. Magazynu do czytania”, autorka książki „Mrożek. Striptiz neurotyka”.
Michał Oleszczyk ? krytyk filmowy, tłumacz, dyrektor artystyczny festiwalu w Gdyni. Autor książki „Gorycz wygnania. Kino Terrence?a Daviesa”. Prowadzi blogi: Ostatni fotel po prawej stronie i Last Seat on The Right.
Marek Olszewski ? kinofil i czytacz, doktorant literaturoznawstwa. Współpracuje m.in. z internetowym „Dwutygodnikiem” oraz z „Nowymi Książkami”. Buszował po jednym z krakowskich liceów, ucząc polskiego.

Wydana w połowie marca przez wydawnictwo Albatros biografia Salingera pióra Kennetha Slawenskiego to pierwsza w Polsce tego typu publikacja o jednym z najbardziej znanych, ale i tajemniczych amerykańskich pisarzy. Choć spuścizna literacka Salingera jest stosunkowo niewielka, wywarł on znaczący wpływ na literaturę światową (do inspiracji jego prozą przyznają się m.in. takie sławy, jak John Updike, Philip Roth i Haruki Murakami), a także na świadomość wielu pokoleń. Jego jedyna opublikowana powieść, „Buszujący w zbożu”, stała się biblią buntowników, a obsesyjne unikanie rozgłosu i ukrywanie się przed światem podsycało fascynację nim jako człowiekiem. Bazując na informacjach pochodzących z wiarygodnych źródeł ? osobiście przeprowadzonych wywiadów, listów oraz publicznie dostępnych dokumentów ? Slawenski przedstawia losy i skomplikowaną osobowość pisarza, splatając wątki biograficzne ze szczegółowym omówieniem jego utworów. Buduje portret człowieka, który marzył o sukcesie, ale nie znosił jego konsekwencji, gdy ten przekroczył wszelkie wyobrażenia. Dorastający w Nowym Jorku Salinger, którego ojciec pochodził z żydowskiej rodziny o polskich korzeniach, nie był pilnym uczniem, ale wyróżniał się w kółkach teatralnych i jako redaktor gazetek. Chciał zostać aktorem. Uwielbiająca go matka zawsze wierzyła, że jest stworzony do rzeczy wielkich. Ojciec ? kiedy nauka szła synowi marnie ? wysłał go do Austrii, aby wciągnąć w rodzinny interes, handel koszernym serem i mięsem. Przyszły pisarz kilka razy rozpoczynał studia, m.in. na Uniwersytecie Columbia. W 1940 udało mu się opublikować pierwsze opowiadanie. Rok później zaczął spotykać się z szesnastoletnią wówczas Ooną O?Neill, córką znanego dramaturga Eugene?a O?Neilla, która bez skrupułów porzuciła go dla Charliego Chaplina. Wiosną 1942, kilka miesięcy po japońskim ataku na Pearl Harbor, został powołany do wojska. Uczestniczył w działaniach wojennych, przechodząc ze swoim oddziałem piekło ? lądowanie w Normandii, bitwę o Ardeny i odkrywanie obozów koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny z trudem podnosił się z kolejnych depresji. Starał się zaistnieć jako pisarz. Do legendy przeszły jego relacje z redaktorami, oscylujące między przyjaźnią a walką, obsesyjne czasem wymagania wobec wydawnictw, brak zgody na adaptacje filmowe jego utworów. Był związany z kilkoma kobietami (druga żona Claire urodziła mu dwoje dzieci) i pilnie strzegł swojej prywatności. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat życia niczego nie opublikował, traktując pisarstwo jako rozmowę z Bogiem, odcinając się od świata i swoich fanów. Niepublikowane wcześniej utwory Salingera mają podobno ujrzeć światło dzienne w latach 2015?2020.

Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment biografii J. D. Salingera autorstwa Kennetha Slawenskiego.

fot. Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia