Bałtycki Festiwal Komiksu po raz szósty w Gdańsku

24 czerwca 2013

Bałtycki Festiwal Komiksu 2013
Już po raz szósty fani historii obrazkowych z Trójmiasta i okolic będą mogli wziąć udział w Bałtyckim Festiwalu Komiksów. W tym roku gościem specjalnym imprezy będzie współtwórca kultowego „V jak Vendetta” – David Lloyd.

Brytyjski autor, który tworzy od ponad trzydziestu lat dla największych wydawnictw komiksowych na świecie, może pochwalić się współpracą z takimi tuzami sztuki komiksowej jak Alan Moore, Grant Morrison czy Garth Ennis. W trakcie wizyty w Gdańsku Lloyd opowie między innymi o swoim nowym projekcie „Aces Weekly”, czyli cyfrowym magazynie komiksowym, w którym ukazują się pracę najbardziej utalentowanych twórców z całego świata.

Główna część Festiwalu odbywać się będzie 29 czerwca w gdańskiej Bibliotece Manhattan oraz 30 czerwca w Gdańskiej Szkole Artystycznej ? oba miejsca znajdują się na tym samym piętrze Centrum Handlowego Manhattan przy ul. Grunwaldzkiej 82.

BFK to nie tylko niezwykła okazja do wzięcia udziału w spotkaniach z autorami i wydawcami komiksów, warsztatach i prelekcjach, ale także obejrzenia tematycznych wystaw. W Bibliotece Manhattan i Gdańskiej Szkole Artystycznej zaprezentowane zostaną prace rodzimych i zagranicznych twórców. Tradycyjnie atrakcje festiwalowe zapoczątkuje wernisaż wystawy.

Szczegółowy program Bałtyckiego Festiwalu Komiksu 2013:

PIĄTEK 28.06
Szkoła Podstawowa nr 39, ul. Obywatelska 1
17:00 | Mecz piłki nożnej Komiksiarze z Trójmiasta kontra Reszta Świata

CH Manhattan
19:30 | Wernisaż wystaw

SOBOTA 29.06
CH Manhattan, Biblioteka Manhattan
SALA GŁÓWNA

10:00-11:00 | Mięśnie mają mięśnie, czyli o pewnym fenomenie komiksu superbohaterskiego (Kajetan Kusina i Bartłomiej Gajdzis)
Monstrualne muskuły, pokaźnych rozmiarów ekwipunek i wizerunki bohaterek kłócące się z zasadami ukazywania ludzkiej anatomii ? tak w najkrótszy sposób można opisać komiks superbohaterski spod znaku Roba Liefelda. Zdaniem wielu prace tego amerykańskiego twórcy są ucieleśnieniem wszystkiego, co najgorsze w opowieściach obrazkowych. Jednak na przełomie lat 80. i 90. Liefeld był jednym z najlepiej opłacanych twórców komiksowych na świecie. W ramach bogato ilustrowanej prelekcji przedstawimy sylwetkę tego autora i spróbujemy dociec, w czym tkwiła siła jego fenomenu.

11:00-12:00 | Spotkanie z wydawcami
12:00-13:00 | Prezentacja magazynu Aces Weekly (David Lloyd)
13:00-14:00 | Spotkanie z Davidem Lloydem
14:00-15:00 | Relacje rodzinne jako temat komiksu Za furtką (scen. Dominika Węcławek, rys. Karolina Danek)

15:00-16:00 | Niemy świat w komiksach dla dzieci (Piotr Nowacki, Szaweł Płóciennik)

Zapraszamy na spotkanie z dwoma rysownikami komiksów – Piotrem „Jaszczem” Nowackim („Tainted”, „Tim i Miki”, „It’s Not About That”) oraz Szawłem Płóciennikiem („Sprane dżinsy i sztama”, „Moja terapia”). Autorzy niemych komiksów dla dzieci opowiedzą o tym, w jaki sposób tworzą swoje historie i na co zwracają uwagę, ilustrując historie bez dymków. Podczas festiwalu będzie miał promocję nowy komiks Szawła Płóciennika – „Naleśniki z jagodami”.

16:00-17:00 | Figurki po polsku: G.I.Joe. Premiera filmu autorstwa Polish Figure Collectors
Trzecia część Figurek po polsku przybliża widzom markę G.I.Joe: figurki, animacje oraz komiksy. Autorzy, duet Polish Figure Collectors, poprzez swoje produkcje przybliżyli już widzom rodowód Żółwi Ninja oraz He-mana. Nadal mało jest w Polsce materiałów promujących tą dziedzinę kolekcjonerstwa. Figurki po polsku przełamują tę regułę i są doskonałym wprowadzeniem do temu ? kompletnym i przygotowanym przez ekspertów.

17:00-18:00 | Rozdanie GDAKów / Konkurs komiksowy z nagrodami (Marcin Andrys)

18:00-19:00 | Fantastyczne światy Moebiusa (Przemysław Zawrotny)
Jean Giraud był jednym z gigantów europejskiego i światowego komiksu. Odważnie eksperymentujący z kreską, sygnujący swoje najważniejsze utwory pseudonimem Moebius artysta współpracował przez lata z wybitnymi twórcami ? by wymienić tu tylko Alexandra Jodorowsky?ego i Stana Lee ? zawsze nasączając swoje komiksy autorską wizją, przejawiającą się przede wszystkim w niezwykle sugestywnej narracji obrazkowej. Również pewne tematy i motywy oraz ich realizacje (jak połączenie oniryczności ze sztafażem SF) były charakterystyczne dla całej twórczości Moebiusa. Podczas prelekcji przyjrzymy się temu wszystkiemu w kontekście zmagań artysty z dłuższymi formami narracji.

SALA MAŁA
9:00-11:00 | Komiks i animacja ? ciekawa sytuacja. Warsztaty komiksowe (Tomasz Mering)
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak jednoplanszowy komiks może stać się podstawą do wykonania krótkiego filmu animowanego. Zostanie pokazana przykładowa, częściowo zrealizowana w ten sposób animacja. Podczas tej prezentacji zwrócimy uwagę na podobieństwa i różnice między komiksem a animacją (związane ze sposobami opowiadania historii) oraz na to, w jaki sposób wykonane podczas rysowania komiksu prace przydają się w procesie tworzenia animacji. Uczestnicy zajęć samodzielnie wykonają jednoplanszowy komiks, na podstawie którego może powstać krótka animacja.

11:00-12:00 | Znamy się tylko z widzenia ? premiera komiksu Marty Zabłockiej

12:00-13:00 | Superman w tyglu popkultury (Marcin Andrys)
Kto jest najpopularniejszym superbohaterem wszech czasów? Batman, Spider-Man, a może Wolverine? Nie. Superman. Jak na 75-latka zaskakująco żwawy, wciąż z pokaźną muskulaturą i nieodłącznym loczkiem, Harcerzyk trzyma się mocno, inspirując kolejne pokolenia autorów (nie tylko komiksowych). Jak przebiegała ewolucja postaci Supermana od momentu jego pierwszego pojawienia się na łamach Action Comics w 1938 roku, przez przełom XX i XXI wieku, aż po dzień dzisiejszy? Prześledzimy jego podróże z komiksu na srebrny ekran i w drugą stronę. Podczas prelekcji zostaną przedstawione najciekawsze wizje Człowieka ze Stali uchwyconego oczami filmowców oraz – oczywiście – twórców komiksów.

13:00-14:00 | Ni pies, ni wydra. O obrazach w komiksie (Magdalena Rucińska)
W zasadzie nie da się postrzegać warstwy graficznej komiksu w oderwaniu od opowieści, to obraz jest w tym gatunku artystycznym nośnikiem historii. Jednak w tekstach krytycznych warstwa wizualna bywa marginalizowana, mimo że to ona ?odsłania? historię przed oczami czytelnika. A może właśnie przez to? Co można zatem powiedzieć o obrazach w komiksie – poza tym, że nie są one wolne od swego rodzaju służebności oraz poza tym, że często wydają się takie nieuchwytne? Jak się mają do dzieł malarskich, ilustracji, pozakomiksowych form rysunku? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w komiksach takich twórców jak Pedro Brito i Fazenda, Élodie Durand czy Craig Thompson.

14:00-15:00 | Krewni i znajomi Żółwi Ninja ? antropomorficzne zwierzaki w amerykańskim komiksie lat 80. (Łukasz Kowalczuk)
Amerykański komiks w 1986 roku to nie tylko „Strażnicy”, „Powrót Mrocznego Rycerza” czy „Maus”. To również sukces „Wojowniczych Żółwi Ninja”, w efekcie którego niezależne wydawnictwa nabrały wiatru w żagle i usiłowały powtórzyć wyczyn Kevina Eastmana oraz Petera Lairda. Dorastające Radioaktywne Chomiki z Czarnymi Pasami! Naiwne Międzywymiarowe Komando Koali! Łagodnie Podgrzane Niedojrzałe Płciowo Kung-Fu Susły! To jedynie wierzchołek góry lodowej. Zapraszam do zakątka komiksowego świata rzadko odwiedzanego przez polskich czytelników. Czy słusznie?

15:00-17:00 | Jak zakomponować tło w kadrze? Warsztaty komiksowe (Igor Wolski)
Wyobraźcie sobie filmowych Avengersów albo Władcę Pierścieni kręconych cały czas z jednej kamery, przy wykorzystaniu na zmianę dwóch ujęć. Do tego wszystko byłoby nagrywane na niezbyt ciekawej łące na Mazurach. Wyglądałoby to głupio. Komiks tak samo potrzebuje przestrzeni, tła, dynamiki. Dlatego podczas warsztatów postaramy się ?wsadzić? postaci w potężne miasta, gęste lasy czy małe, drewniane chatki ? tak, aby całość wyglądała interesująco. Będzie mowa o architekturze, perspektywie, dynamice i kompozycji, a wszystko zwieńczymy próbą wykorzystania zdobytych umiejętności w praktyce.

17:00-19:00 | Komiks fabularnie (KRPG) ? warsztaty wyobraźni (Łukasz Poller)
Podczas spotkania zostanie zaprezentowany autorski projekt warsztatów mających na celu rozwijanie umiejętności rysunkowych, kreatywnego myślenia i projektowania. Część ?fabularna? warsztatów będzie służyć przedstawieniu popularnych systemów RPG (role playing games) ? odgrywaniu ról i wymyślaniu przygód, które w części praktycznej posłużą za gotowy materiał do projektowania lokacji, postaci czy tworzenia szkiców fabularnych krótkich form komiksowych. Celem części praktycznej jest rozbudzenie wyobraźni oraz umiejętne ukierunkowanie zdolności kreacyjnych.

NIEDZIELA 30.06
CH Manhattan, Gdańska Szkoła Artystyczna (na tym samym piętrze co Biblioteka)

10:00-11:00 | Niecodzienna japońska manga dla kobiet ? czym jest yaoi? (Agata Włodarczyk)
Komiks japoński z gatunku yaoi był do niedawna prawie nieobecny na polskim rynku wydawniczym. Rodzimi czytelnicy mang mają dość mgliste pojęcie, czym w istocie są te historie. Uwagę odbiorców przykuwał jeden budzący kontrowersje fakt ? to komiksy o homoseksualistach? Teoretycznie. Yaoi oraz blisko spokrewnione z tym gatunkiem sh’nen-ai są tworzone przez kobiety dla kobiet. Jak zatem je czytać? Jak daleko sięgają ich korzenie? Podczas prelekcji poszukam odpowiedzi na te pytania ? bez uprzedzeń i bez tabu.

11:00-12:00 | Bleach kontra Naruto ? sposoby obrazowania akcji w komiksie japońskim (Filip Bąk)
Mangi z gatunku shonen charakteryzują się wartką akcją i licznymi scenami walk. W jaki sposób autorzy oddają dynamizm opisywanych zdarzeń za pomocą nieruchomych obrazów? Czy poszczególni twórcy wypracowali sobie własny styl w oparciu o uniwersalne zasady, czy można mówić tylko o naśladownictwie i powielaniu? Prelekcja będzie poświęcona animacji, kadrowaniu, kompozycji plansz i dymkom w shonen-mangach. Te zagadnienia zostaną omówione na przykładzie najpopularniejszych serii z tego gatunku ? Bleach oraz Naruto. Ponadto zastanowimy się, co powoduje, że komiksy te są tak lubiane i popularne.

12:00-13:00 | Problemy z powieścią graficzną (Jerzy Szyłak)
„W 1978 roku amerykański rysownik Will Eisner opublikował książkę zatytułowaną A Contract with God and Other Tenement Stories. [?] W wielu opracowaniach dotyczących historii komiksu moment ten jest uważany za przełomowy, a sam Eisner bywa nazywany pionierem powieści graficznej i człowiekiem, dzięki któremu komiksy wypłynęły na szersze wody i trafiły do rąk czytelników dorosłych i wymagających. Uczciwie przyznać trzeba jednak, że są również badacze komiksu, którzy uważają, że twórca Umowy z Bogiem jedynie spopularyzował termin ?powieść graficzna? lub wręcz marginalizują jego udział w tworzeniu się tego nowego gatunku historii rysunkowych, twierdząc, że długie opowieści, stworzone przez jednego autora, były publikowane na długo przed wydaniem Umowy z Bogiem ? chociaż w Europie częściej niż w USA.” (J. Szyłak, Świat w słowach i obrazach)
Zapraszamy na wykład Jerzego Szyłaka, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, dotyczący historii i przemian graphic novel oraz uwarunkowań, jakim podlegał ten typ komiksu.

13:00-14:00 | Forma kontra format ? kilka refleksji na temat serialu komiksowego w epoce graphic novel (Przemysław Kołodziej)
Tematem prelekcji będzie kształt i funkcjonowanie współczesnego serialu komiksowego. Na wybranych przykładach zostaną zaprezentowane różne strategie autorskie twórców seriali oraz problemy, które na tym polu pojawiły się wraz z rozpowszechnieniem terminu graphic novel. Będzie mowa o „Hellblazerze” ? serialu, który uporczywie pokazywał, że nie jest powieścią graficzną, choć chcieli tego wydawcy; o „Żywych trupach” Roberta Kirkmana ? ?niekończącym się filmie o zombie?; o „Criminal” i „Fatale” ? seryjnych kryminałach Eda Brubakera oraz niechęci tego twórcy do czytelników pokolenia ?czekając na trejda?.

14:00-15:00 | PaplaLAla, czyli intymne pogaduchy ? spotkanie z Agnieszką Szczepaniak
Agnieszka Szczepaniak to twórczyni, która publikuje m.in. na trojmiasto.pl, w magazynach ?Zwykłe Życie?, ?Wysokich Obcasach?, Jej prace znalazły się także w antologiach Double Portrait ? Polish Female Comics i Polski Komiks Kobiecy. Specjalizuje się w komiksach o relacjach damsko-męskich, na przekór temu, że marna z niej specjalistka w tej dziedzinie. Obgaduje rysunkami, w kadry wciska podsłuchane sekrety. Nie oszczędza siebie, zdradza za dużo i psuje sobie reputację. Jej prace można na bieżąco śledzić na stronie www.PaplaLala.com.

15:00-16:00 | O czym marzą mechaniczni ludzie? Spotkanie z Sebastianem Jakubem Konefałem, autorem książki Corpus futuri
Zapraszamy na spotkanie promocyjne książki Sebastiana Jakuba Konefała Corpus futuri. Literackie i filmowe wizerunki postludzi. Autor, wykładowca w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego, w swojej świeżo wydanej rozprawie przygląda się takim kreacjom postaci, które opierają się na modyfikacjach ludzkiego ciała ? technologicznych (roboty, androidy), biologicznych (klony, mutanci), a także innych, odnosząc poczynione obserwacje do przemian kulturowych charakterystycznych dla XX i XXI wieku. W wielu miejscach badacz pisze o komiksie, który będzie nas interesował najbardziej. Ale nie tylko on.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia