Amos Oz przyjeżdża w marcu do Polski

7 marca 2013


Amos Oz, jeden z najpoczytniejszych na świecie izraelskich pisarzy, będzie gościł w Polsce w dniach od 20 do 23 marca. Autor przyjeżdża odebrać doktorat honoris causa na Uniwersytecie Łódzkim.

„Może zabrzmi to banalnie, ale dla mnie jest to pisarz, który przywraca wiarę w prawdziwą literaturę. W jego powieściach każdy znajdzie coś o sobie” ? mówił rok temu prof. Piotr Stalmaszczyk, Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, jeden z inicjatorów wniosku. Decyzję o wystąpieniu o nadanie tytułu doktora honoris causa rada wydziału podjęła 27 stycznia 2012 roku. Niemal równo po czternastu miesiącach pisarz pojawi się na uczelni, aby odebrać honorowy stopień naukowy i tym samym dołączyć do Leszka Kołakowskiego, Juliana Tuwima, Margaret Thatcher oraz wielu innych zasłużonych, którym władze uniwersytetu nadały zaszczytny tytuł w przeszłości.

Uroczystość zaplanowana na 20 marca rozpocznie się na uniwersytecie o godzinie 11.00. O godzinie 17.00 z kolei odbędzie się tam otwarty wykład pt. „Izrael – marzenia i rzeczywistość”.

Dwa dni później, 22 marca, autor spotka się z czytelnikami w radiowej Trójce w studio im. Agnieszki Osieckiej.

W związku z planowaną wizytą Dom Wydawniczy Rebis postanowił opublikować najnowszą książkę pisarza pt. „Wśród swoich”. Akcja ośmiu zebranych w tomie opowieści rozgrywa się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych, to jest w miejscu i czasie, w których Amos Oz przeżywał młodość i dojrzewał do pierwszych literackich kroków. Są to portrety postaci snujących intymne marzenia i doznających bolesnych doświadczeń – lęku, niespełnionych nadziei i tęsknot, poczucia straty – pozostających w cieniu tyleż śmiałego, ile naiwnego marzenia syjonistycznych pionierów o stworzeniu nowego człowieka i społeczeństwa. Spod sielankowego obrazu wyłania się ułomna ludzka natura, przewijają się charakterystyczne dla Oza motywy – osamotnienie, niemożność nawiązania autentycznych więzi. Zgodnie z zapowiedzią Rebisu ?Wśród swoich? to lektura przejmująca i hipnotyzująca. Przedstawione sytuacje i postacie są niezwykle realistyczne, dzięki czemu pozwalają zajrzeć za zasłonę czasu i kultury, a zarazem, jak zwykle u Oza, dotykają doświadczeń uniwersalnych i ważnych – spraw, o których zazwyczaj się nie rozmawia.

Amos Oz to jeden z najpoczytniejszych na świecie izraelskich pisarzy. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Walczył w wojnie sześciodniowej oraz w wojnie Jom Kipur. Od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Został uhonorowany literacką Nagrodą Izraela oraz licznymi nagrodami międzynarodowymi, a jego książki przełożono na trzydzieści siedem języków. Od kilku lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

fot. David Shankbone

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia