Aktualność partyzanckiej twórczości Różewicza na podstawie niepublikowanych fragmentów sztuk. Spotkanie i projekcja spektaklu we Wrocławiu

27 września 2019


W ramach trzeciej edycji Festiwalu Tradycji Literackich w piątek 27 września o godzinie 17:00 w kinie Popiół i Diament we Wrocławiu odbędzie się dyskusja z udziałem znawców twórczości Tadeusza Różewicza i autorów nowego spektaklu wrocławskiego Teatru Polskiego, zatytułowanego „Leśni. Apokryf”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja spektaklu „Do piachu” w reżyserii Kazimierza Kutza z 1990 roku.

Rozmowa poświęcona będzie dramatom Tadeusza Różewicza i powracającym w nich wątkom. Punktem wyjścia są niepublikowane fragmenty sztuk z archiwum Ossolineum, a okazją do spotkania ? premiera „Leśnych. Apokryfu” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W dyskusji wezmą udział twórcy spektaklu i znawcy twórczości poety.

W archiwum Działu Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich znaleźć można w kilku teczkach świadectwa wieloletnich zmagań Tadeusza Różewicza z materiałem sztuki, która wystawiona została po raz pierwszy w 1979 roku (w reżyserii Tadeusza Łomnickiego), wzbudzając polityczny skandal, który do dziś powraca echem.

Motywy partyzanckie, oparte o doświadczenia biograficzne, pojawiają się u autora „Kartoteki” także w wydanych niedługo po wojnie opowiadaniach „Opadły liście z drzew”, „Przerwany egzamin”, a potem w sylwicznym tomie „Echa leśne”. Do nich nawiązują twórcy premierowego spektaklu „Leśni. Apokryf”, przygotowywanego przez zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Rozmowa będzie więc dotyczyć wątków na różne sposoby apokryficznych i wielokrotnie pomijanych. Raz przez samego pisarza, który wyłączył je z ostatecznego korpusu dzieła, a następnie, wraz z całością sztuki, usuwanych z dyskursu publicznego, chociażby przez polityczne, czy odautorskie decyzje cenzorskie. „Trzeba wtykać palec w bolące miejsca” ? radził Kazimierz Kutz, reżyser telewizyjnego spektaklu „Do piachu” z 1990 roku, który będzie można obejrzeć po dyskusji. Być może, rozmawiając, uda się również przybliżyć do odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę nas wciąż w historii i teraźniejszości boli.

Autorskie kino Popiół i Diament znajduje się w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum przed spotkaniem.

fot. Tobiasz Papuczys

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia