A czy Ty lubisz Cyganów? Piąta odsłona cyklu „Literatura Stosowana”

22 marca 2014

literatura_stosowana_cyganie
Po krótkiej przerwie powraca cykl Literatura Stosowana. Najbliższe spotkanie, które odbędzie się we wtorek 25 marca o godzinie 19.00 w Barze Studio przy Teatrze Studio w Warszawie, poświęcone zostanie problematyce romskiej. Booklips.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Dlaczego Cyganie byli i są naszym kozłem ofiarnym? Co robić gdy wartości grup etnicznych kolidują z wartościami laickiego, demokratycznego społeczeństwa? Skąd się biorą uprzedzenia? Czy bywają usprawiedliwione? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście – Angelika Kuźniak, Lidia Ostałowska i prof. Krystyna Skarżyńska. Spotkanie tradycyjnie poprowadzi Juliusz Kurkiewicz.

Gośćmi wieczoru będą:

Angelika Kuźniak – pisarka, dziennikarka, autorka opowieści reporterskich „Marlene” i „Papusza”. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.

Lidia Ostałowska – autorka reportaży o tych, którym trudniej ? o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych oraz współautorka wielu zbiorów reportaży. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki Cygan to Cygan (drugie wydanie 2012), a w 2011 roku książka reportażowa Farby wodne (nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012 oraz do Nagrody Gwarancje Kultury 2012).

prof. Krystyna Skarżyńska – Kierownik Katedry Psychologii Społecznej SWPS i Pracowni Psychologii Politycznej w Instytucie PAN, członkini Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Autorka, współautorka i redaktorka wielu pozycji naukowych (m.in. „Człowiek a polityka. Zarys psychologii politycznej”, „Jak Polacy przegrywają? Jak Polacy wygrywają?”, „Przekonania w życiu jednostek, grup, społeczności”, „Między ludźmi. Oczekiwania, interesy, emocje”).

Literatura Stosowana to cykl spotkań z polskimi pisarzami, podczas których dowiecie się m.in. kto i dlaczego nie lubi podróżować, czy faktycznie prawdziwych Cyganów już nie ma, czy seriale są lepsze od książek a psy od kotów. No i co na to wszystko literatura. Autorem cyklu jest Juliusz Kurkiewicz, redaktor „Gazety Wyborczej” i „Książek. Magazynu do Czytania”.

literatura_stosowana_cyganie_2

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia