7. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni

1 sierpnia 2018


Już po raz siódmy Gdynia zaprasza na wakacyjne spotkania z pisarzami i dobrą literaturą! Nadmorski Plener Czytelniczy odbędzie się w dniach od 10 do 12 sierpnia!

Nadmorski Plener Czytelniczy organizowany jest z myślą o tych, którzy lubią czytać, i tych, którzy po książki sięgają okazjonalnie. To wydarzenie otwarte, łączące elementy kiermaszu książki z bogatym programem wydarzeń towarzyszących. W lubianym i atrakcyjnym miejscu, na Bulwarze Nadmorskim, z mieszkańcami Trójmiasta oraz turystami spotkają się stali goście: Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska i Marek Przybylik. W Gdyni pojawią się także: prof. Jerzy Bralczyk, Małgorzata Kalicińska, Jakub Małecki, Sylwia Kubryńska, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Warda, Anna Karpińska i Iwona Kienzler.

W roku obchodów stulecia niepodległości ważnym punktem programu pleneru będzie dyskusja o samorządności oraz istotnych aspektach kultury i gospodarki z udziałem prof. Michała Kleibera, prof. Jerzego Bralczyka, prof. Krystyny Skarżyńskiej, Bogdana Szymanika oraz Stefana Szczepłka. Przyczynkiem do spotkania ma być album „Polska 100 lat”, wydany dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wakacje to dobry czas na relaks z książką, na plenerze nie może więc zabraknąć atrakcji dla miłośników jednego z najpopularniejszych gatunków literackich ? kryminału. Mariusz Czubaj, znany i popularny autor, dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (w 2009 roku za powieść „21:37” oraz w 2017 roku za powieść „R.I.P.”) opowie o swojej najnowszej książce „Dziewczynka z zapalniczką”. Ryszard Ćwirlej, twórca reprezentujący podgatunek kryminalny określany mianem „powieści neomilicyjnej” oraz autor serii z Antonim Fischerem, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru w roku 2018 za powieść „Tylko umarli wiedzą”, zdradzi, skąd jego zamiłowanie do pisania kryminałów z historią w tle. Na plenerze pojawi się także Marta Guzowska, ale tym razem jako autorka serii detektywistycznej dla młodych odbiorców o śledczych z Tajemniczej 5.

Organizatorzy zapowiadają także spotkanie wokół książki „Majami. Zły pies”. Z Jankiem Fabiańczykiem, pierwowzorem słynnego Majamiego z „Pitbulla” Patryka Vegi, najsłynniejszym polskim policyjnym przykrywkowcem, porozmawia Artur Górski ? dziennikarz, pisarz, autor m.in. bestsellerowych rozmów: „Masa o kobietach polskiej mafii” oraz „Słowikowa i Masa. Twarzą w twarz”.

Podczas oficjalnego otwarcia Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego ogłoszony zostanie program festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy tegorocznej Nagrodzie Literackiej Gdynia. Natomiast już w sobotę gościem pleneru będzie Michał Witkowski, autor „Lubiewa”, które zostało nagrodzone gdyńską kostką podczas pierwszej edycji nagrody. Na spotkaniu usłyszeć będzie można o tym, co się wydarzyło w tak zwanym międzyczasie i o najnowszym projekcie literackim pisarza ? „Dzienniku kubańskim”, którego krótkie fragmenty zostaną odczytane.

Wszystkich zainteresowanym Nagrodą Literacką Gdynia szczególnie polecamy wizytę w kawiarni nagrody. Można się tam będzie zapoznać z publikacjami dotychczasowych laureatów, a także tegorocznych nominowanych.

Warto również wziąć udział w panelu o literaturze historycznej z twórcami książek fantastycznych i powieści historycznych, którzy przeniosą czytelników w świat historii alternatywnej oraz adaptacji historycznych. W spotkaniu udział wezmą: Arkady Saulski, Rafał Dębski i Dariusz Domagalski.

Rozmowy z pisarzami będą się odbywały na plenerowej scenie przy Bulwarze Nadmorskim, a także w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Na gdyńskim bulwarze pojawi się blisko 70 wydawnictw, m.in.: Agora, Akapit-Press, Bellona, Burda Książki, Claroscuro, Czwarta Strona, Debit, Grupa Helion, Książkowe Klimaty, Magia Słowa, Media Rodzina, National Geographic, Nasza Księgarnia, Prószyński i S-ka, Publicat S.A., Rebis Dom Wydawniczy, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Świat Książki, Uroboros, W.A.B., Wilga, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo SQN. Swoje wybrane książki zaprezentują także: Edipresse Książki oraz Muza. Bogata oferta wydawców uzupełniona zostanie przez księgarnię BookBook, która zadba o to, by każdy znalazł na plenerze swoje wymarzone tytuły. Jak zawsze przy okazji takich wydarzeń, będzie szansa na zakupy w promocyjnych cenach.

Jak co roku, przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Odbędą się spotkania z lubianymi autorami, wśród nich pojawi się m.in. Barbara Kosmowska, Marta Guzowska oraz Bartosz Kwiecień, finalista programu MasterChef Junior III. Na najmłodszych i tych nieco starszych czekają także spotkanie oraz warsztaty wokół książki o kocie Antonim w Muzeum Miasta Gdyni, a na scenie pleneru warsztaty z ilustrowania bajek, rodzinne czytanie organizowane przez Fundację Miasto Słów oraz warsztaty z języka angielskiego przygotowane przez wydawnictwo Preston Publishing. Organizatorzy Nagrody Literackiej Gdynia oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki w Gdyni zapraszają na literackie (i nie tylko) atrakcje przeznaczone dla całych rodzin, w programie m.in.: warsztaty z kreatywnego tworzenia książek, warsztaty origami, literacka fotobudka i aktywne czytanie bajek.

Na 7. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym także miłośnicy muzyki znajdą coś dla siebie. Czas po spotkaniach z pisarzami umilą koncerty Zagan Acoustic live. To zespół instrumentalny od ponad 10 lat występujący na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Założony przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku był ciekawą formą poszukiwań po muzyce improwizowanej. Dziś to grupa przyjaciół realizująca pomysły muzyczne z kręgu muzyki jazzowej, folkowej, tangowej czy klezmerskiej. Zespół wystąpi w składzie: Paweł Zagańczyk ? akordeon, Ignacy Wendt ? trąbka, Jarosław Stokowski ? kontrabas.

Filmową atrakcją Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego będzie sobotnia projekcja filmu „Ostatnia rodzina” (godz. 17:00) oraz spotkanie z twórcami. Gościem wieczoru będzie m.in.: aktorka Aleksandra Konieczna, odtwórczyni roli Zofii Beksińsiej (godz. 19:00). Na oba wydarzenia zapraszamy 11 sierpnia do Gdyńskiego Centrum Filmowego.

7. Nadmorski Plener Czytelniczy odbędzie się w dniach od 10 do 12 sierpnia na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. Godziny otwarcia: w piątek w godz. 12:00-19:00, w sobotę i niedzielę w godz. 11:00-19:00.

fot. Piotr Deoniziak

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia