6. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni od 28 do 30 lipca

21 lipca 2017


Nagroda Literacka Gdynia zaprasza do udziału w szóstym Nadmorskim Plenerze Czytelniczym, który odbędzie się w dniach od 28 do 30 lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. W programie spotkania z pisarzami, bogata oferta książek przygotowana przez 70 wydawnictw oraz liczne atrakcje dla najmłodszych, koncerty i pokazy filmowe.

Nadmorski Plener Czytelniczy organizowany jest z myślą o tych, którzy dużo czytają oraz tych, którzy po książki sięgają zdecydowanie zbyt rzadko. To wydarzenie otwarte, łączące elementy kiermaszu książki z bogatym programem wydarzeń towarzyszących. W pięknym i lubianym miejscu, na Bulwarach Nadmorskich, mile widziani będą zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i turyści. W tym roku jak zwykle wyjątkową atmosferę będą tworzyć stali goście: Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik i Stefan Szczepłek. W Gdyni pojawią się także nowi autorzy: Jacek Dehnel, jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, poeta i tłumacz, Sylwia Zientek, autorka powieści obyczajowych i historycznych, jedna z najciekawszych pisarek, które zaistniały na polskim rynku w ciągu ostatnich lat oraz Artur Domosławski, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich reporterów, nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2017. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników kryminału, Mariusz Czubaj, laureat nagrody Wielkiego Kalibru 2017 z pewnością kolejny już raz zaskoczy miłośników tego gatunku. To może być spotkanie tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

Joanna Mucha, posłanka i była minister, opowie o swoim debiucie literackim i skąd pomysł na powieść z gatunku postapo. Robert Biedroń, były poseł i obecny prezydent Słupska, jak zwykle, nie będzie unikał trudnych tematów. To będzie spotkanie dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jaką drogę przeszedł, by spełnić swoje marzenia. Przed nami także wiele innych ciekawych punktów programu: Nina Majewska-Brown, Bernadeta Prandzioch i Agnieszka Pietrzyk porozmawiają m.in. o swoich inspiracjach, pomysłach oraz o bohaterkach, które stworzyły. Debiutantki: Elżbieta Kosobucka i Diane Rose opowiedzą skąd pomysł, by zająć się pisaniem. Tematy historyczne w kontekście Gdyni, miasta-gospodarza, podejmie na spotkaniu Michał Piedziewicz, autor powieści „Dżoker” i „Domino”. W czasie wakacji, nie może też zabraknąć tematów podróżniczych, o wyzwaniach i radościach jakie niesie za sobą odwiedzanie najodleglejszych zakątków świata opowie Jacek Pałkiewicz. W podróż do świata satyry i piosenki zabierze nas Krzysztof Daukszewicz, felietonista, tekściarz, poeta i piosenkarz.

Na gdyńskim bulwarze pojawi się 70 wydawnictw m.in.: Agora, Akapit-Press, Bellona, Burda Książki, Czarna Owca, Dom Wydawniczy REBIS, Helion, Książkowe Klimaty, Media Rodzina, Nasza Księgarnia, National Geographic, Sonia Draga, Świat Książki, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Zwierciadło, Znak oraz Zysk i S-ka. Swoje wybrane książki zaprezentują także: Wydawnictwo Albatros, Dwie Siostry, Edipresse Książki, Iskry, Marginesy, Muza, Prószyński i S-ka, SQN i W.A.B. Jak zawsze przy okazji takich wydarzeń, będzie szansa na zakupy w promocyjnych cenach.

Swoje stoisko zapowiada także Nagroda Literacka Gdynia – pojawi się ono na gdyńskim bulwarze w formie Kawiarni Literackiej. W specjalnie zorganizowanej Czytelni Plenerowej goście będą mogli zapoznać się z książkami laureatów i autorów nominowanych do nagrody. Oprócz dobrej książki i kawy, organizatorzy proponują udział w kilku dodatkowych wydarzeniach. Animatorzy zaproszą m.in. do robienia selfie z książką. Zdjęcie będzie można wydrukować na miejscu, zabrać ze sobą lub dołączyć do wystawy rozpiętej między stanowiskami. Młodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w tworzeniu murali o tematyce literackiej lub wakacyjnych zakładek do książek? z patyczków do lodów. Nie zabraknie też popularnych przypinek. Tym razem będzie można zaprojektować własny wzór lub wybrać jeden z kilku dostępnych.

Osobną atrakcją będzie Bibliorower, czyli mobilny punkt bookcrossingowy. Jest to specjalnie skonstruowany trójkołowiec z doczepianym regałem książkowym, z którego można wybrać ulubioną pozycję. Z oferty Biblioroweru będzie można skorzystać w godzinach otwarcia Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego. Poruszał będzie się wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego i Skweru Kościuszki.

Na plenerze nie zabraknie też akcentów muzycznych. Relaks wśród książek na 6. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym umilać będzie muzyka bluesowa w wykonaniu zespołu Big Jack. Trio Jacka Siciarka z towarzyszeniem Przemka Dyakowskiego, wybitnego saksofonisty jazzowego, ma występować od piątku do niedzieli, zawsze o godz. 18:00. Filmową atrakcją pleneru będzie sobotni (29 lipca) pokaz filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (godz. 17:00) oraz spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim i aktorką Magdą Zawadzką (godz. 19:00) w Gdyńskim Centrum Filmowym.

6. Nadmorski Plener Czytelniczy odbędzie się w długi weekend od piątku do niedzieli: 28-30 lipca 2017. Godziny otwarcia:
w piątek w godz. 12.00-19.00,
w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia