banner ad

6. edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta pod koniec września w Gorlicach

14 września 2020

Tradycyjnie wraz z nadejściem jesieni Gorlice zaczynają żyć literaturą. A wszystko to za sprawą Festiwalu im. Zygmunta Haupta, którego dyrektorem artystycznym jest Andrzej Stasiuk. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz szósty. W dniach 23-27 września Beskid Niski zapełni się twórcami i czytelnikami.

Podczas 5 dni festiwalu uczestnicy wezmą udział w 23 wydarzeniach, w tym w spotkaniach ze znakomitymi i nagradzanymi autorami oraz autorkami. Pretekstem do rozmów z twórcami będą ich najnowsze książki. Swój udział potwierdzili: Mariusz Szczygieł, Waldemar Bawołek, Mikołaj Łoziński, Dominika Słowik, Małgorzata Lebda, Urszula Zajączkowska, Mira Marcinów, Adam Wajrak, Zyta Rudzka, Maciek Bielawski, Kalina Błażejowska, Agnieszka Pajączkowska, Adam Kaczanowski, Andrzej Niewiadomski, Piotr Marecki, Ryszard Koziołek, Barbara Sadurska, Olga Hund, Wojciech Nowicki.

Poza spotkaniami autorskimi organizatorzy festiwalu, który ma na celu przybliżanie uczestnikom i mieszkańcom Beskidu Niskiego twórczości Zygmunta Haupta – największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy – zaplanowali dodatkowe wydarzenia. Jednym z nich będzie czytanie opowiadań Haupta w interpretacji Andrzeja Grabowskiego. Warto będzie również wziąć udział w spotkaniu, podczas którego prof. Andrzej Niewiadomski i dr Paweł Panas spróbują przyjrzeć się przede wszystkim lwowskiemu okresowi w życiu pisarza – przyjaźniom, kontaktom towarzyskim i literackim, na czele z nieformalnym uczestnictwem w grupie „Rybałtów” i momentem debiutu literackiego w latach trzydziestych.

Z kolei w cyklu spotkań tematycznych nie zabraknie aktualnych tematów i odniesień do środowiska („W imieniu natury” z udziałem Adama Wajraka, aktywisty na rzecz ochrony przyrody, dziennikarza i pisarza, zamieszkałego w Teremiskach koło Białowieży, skąd nadchodzą jego liczne korespondencje przyrodnicze), czy namysłu nad dorobkiem ważnych i wybitnych nieżyjących polskich pisarzy („Kornel Filipowicz. Mistrz opowiadania” z udziałem Wojciecha Bonowicza i Justyny Sobolewskiej, redaktorów tomów „Moja kochana dumna prowincja” oraz „Romans prowincjonalny i inne historie”).

W tym roku organizatorzy postanowili wyjść także naprzeciw tym wszystkim, którzy do Gorlic nie przybędą. Miłośnicy twórczości festiwalowych gości będą mogli obejrzeć transmisję online ze spotkań na Facebooku oraz kanale YouTube wydarzenia.

Ze szczegółowym program 6. edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta można zapoznać się na stronie festiwalhaupta.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia