25 maja rozpoczyna się Festiwal Fabuły. Do Poznania przyjedzie m.in. Douglas Stuart

13 maja 2022

W dniach od 25 do 28 maja Centrum Kultury Zamek w Poznaniu organizuje Festiwal Fabuły. Uczestników czekają 4 dni spotkań i rozmów o literaturze, 16 różnorodnych wydarzeń z udziałem 45 gości, a także wręczenie Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Festiwalu Fabuły odbywa się od 2014 roku. Organizatorzy postawili sobie za cel pokazywanie ważnych zjawisk szeroko rozumianej prozy – nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu, gatunków popularnych. Co dwa lata do poznańskiego Zamku zapraszani są autorzy najciekawszych książek prozatorskich wydawanych w Polsce.

„Ktoś mógłby się zastanawiać, po co literatura między pandemią, wojną, kryzysem gospodarczym? To pytanie jest bałamutne i nieprawdziwe. Literatura jest nam potrzebna właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć zmieniającą się rzeczywistość, ale nie z jakiejś odległej, ogólnej perspektywy. Na te pytania próbują odpowiadać w mniej lub bardziej udany sposób inne profesje” – mówi Marcin Jaworski, kurator Festiwalu Fabuły.

„Pisarze i pisarki przyglądają się temu, co jest wokół nas najbliżej, temu, co codzienne, prywatne, intymne. Pytają o tożsamość, o zmieniającą się na naszych oczach rzeczywistość. I nie tylko pozwalają ją lepiej rozumieć, ale także – co dziś szczególnie ważne – pozwalają zobaczyć, jak naprawdę, osobiście, bezpośrednio możemy mieć na nią wpływ. Pozwalają nam też – co bardzo ważne – lepiej się ze sobą komunikować, rozmawiać na co dzień. A dziś szczególnie mieszają się języki, nie tylko symboliczne, ale także te dosłowne, zza granicy” – dodaje Jaworski.

Tegoroczna edycja festiwalu przebiegać będzie pod hasłem „Po sąsiedzku” i ma się składać z kilku pasm. Stały cykl poświęcony jest kanonowi. Znawcy literatury spojrzą na wielką klasykę oraz listy lektur ze świeżej perspektywy, pod włos. Agnieszka Gajewska opowie o Lemie, Błażej Warkocki i Tomasz Kaliściak – o wątkach nieheteronormatywnych w polskiej kulturze, a Jarosław Mikołajewski o nowym przekładzie „Boskiej komedii” Dantego. Pożytek mogą mieć z tego nie tylko przyszli maturzyści.

Bardzo ważne pasmo to też spotkania z zagranicznymi twórcami. Tym razem będą to przedstawiciele literatury anglosaskiej, czeskiej oraz ukraińskiej, a wśród nich: Douglas Stuart – autor nagrodzonej Bookerem książki „Shuggie Bain”, Kateryna Babkina – uhonorowana w ubiegłym roku Nagrodą Angelusa za zbiór opowiadań „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” i Anna Bolavá – autorka powieści „W ciemność”.

Rdzeń festiwalu stanowić będą najnowsze dzieła uznanych autorek, które proponują nowe formy, wykorzystują gatunki i eksperymentują z narracją. Na spotkaniach pojawią się: Joanna Bator ze swoją książką „Gorzko, gorzko”, Julia Fiedorczuk z „Pod słońcem”, Dominika Słowik i jej „Samosiejki” oraz Salcia Hałas z „Potopem”.

Jak w każdej edycji, w Poznaniu wystąpią również ciekawi debiutanci z ostatnich dwóch lat. Na jednym spotkaniu będą to: Urszula Honek (autorka „Białych nocy”), Elżbieta Łapczyńska („Bestiariusz nowohucki”), Łukasz Barys („Kości, które nosisz w kieszeni”) i Bartosz Sadulski („Rzeszot”). Z kolei na drugim spotkaniu studenci sztuki pisania, nowego kierunku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy wciąż pracują nad swoimi pierwszymi książkami, zaprezentują swoje prozy – w różnych gatunkach i stylach.

W tym roku po raz ósmy wręczona zostanie Poznańska Nagroda Literacka. Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został Stanisław Rosiek. Szansę na Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka mają: Anna Dżabagina za książkę „Kalkowska. Biogeografia”, Urszula Honek za „Zimowanie” i Maciej Jakubowiak za książkę „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”.

Szczegółowy programu znaleźć można na stronie festiwalu. Poprzednia edycja odbyła się tylko wirtualnie, tym razem spotkania zaplanowano na żywo. Jeśli jednak ktoś nie może być w Poznaniu, to będzie mógł śledzić relacje w mediach społecznościowych. Bilety i karnety na wydarzenia są już dostępne w kasie Centrum Kultury Zamek lub na stronie bilety24.pl. Wstęp na pojedyncze spotkania kosztuje 5 złotych, karnet na cały festiwal – 25 złotych.

[am]
fot. Centrum Kultury Zamek

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia