2. edycja festiwalu Art Bibuła, poświęconego zinom, photobookom i małym wydawnictwom, odbędzie się w całości online

6 listopada 2021

8 listopada rozpocznie się 2. edycja Art Bibuły, festiwalu poświęconego małym wydawnictwom, oddolnym inicjatywom i niezależnemu drukowi. Impreza tym razem odbędzie się całkowicie online.

Festiwal Art Bibuła po raz pierwszy zorganizowano w 2019 roku w Katowicach. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wydarzenie powraca w wirtualnej formie. Festiwal powstał z miłości do papieru. To okazja, by przyjrzeć się z bliska małym wydawnictwom, niekomercyjnym inicjatywom, a także poznać ich twórców. Będzie też można zobaczyć i kupić niskonakładowe publikacje, broszury tworzone na domowym ksero, książki artystyczne, artbooki, komiksy i ziny.

Swoje prace na Art Bibule wystawi ponad 60 artystów. Odbędzie się m.in. premiera zina „Synergia”. Ta publikacja to efekt współpracy pomiędzy fotografką Pauliną Korobkiewicz i malarzem Jackiem Martynem Richardson. Zine łączy w sobie unikatowe odbitki wykonane przy użyciu farby w sprayu oraz zdjęcia procesu ich powstawania, wszystko w scenerii Suwalszczyzny, gdzie dorastała Paulina.

Z kolei w czwartkowy wieczór, 11 listopada, poznamy tajniki sztuki graficznej w rozmowie z Michałem Chojeckim, założycielem Oficyny Peryferie, oraz zaglądając do pracowni ilustratorki Alicji Jakimów prowadzącej działalność artystyczną pod szyldem Alalea. Oficyna Peryferie to pracownia i wydawnictwo publikujące grafiki, ziny i książki artystyczne. Alalea przemyca grafikę artystyczną do świata dzieci i dorosłych. Inspiracje czerpie z otaczającej
natury, zwierząt oraz dziecięcej krainy.

(fot. Anna Hornik)

Piątkowy wieczór, 12 listopada, dedykowany będzie fotografii. O tym, jak działa, publikuje i jak postępuje jego kolekcjonerska pasja zbierania zinów i książek fotograficznych, opowie Krzysztof Orłowski z wydawnictwa i biblioteki Zinteka. Natomiast o pomysłach na ożywienie archiwów dowiemy się w relacji prosto z pracowni Fundacji Archeologii Fotografii, która od 2008 roku zajmuje się opracowywaniem oraz ochroną archiwów polskich fotografów i fotografek, wydaje także albumy i książki fotograficzne.

Warto wziąć również udział w sobotnim (13 listopada) spotkaniu z Małgorzatą Mycek – współzałożycielką Wydawnictwa Bomba, oddolnej inicjatywy, która komentuje współczesność drukowanymi zinami.

Oprócz wyżej wymienionych w festiwalu wezmą udział m.in.: Janek Koza – rysownik, autor komiksów i animacji, Kamil Śleszyński – fotograf zajmujący się głównie fotografią dokumentalną, autor niskonakładowych książek fotograficznych, Edyta Bystroń – autorka komiksów oraz ilustracji, współpracująca m.in. z magazynem „Pismo” i „Zeszytami Komiksowymi”, Bnapucu – czyli Weronika Banasińska znana głównie jako animatorka seriali animowanych oraz teledysków, ale zajmuje się także tworzeniem storyboardów, instalacji i komiksów online, samopublikuje również ziny komiksowe oraz plakaty, Krzysztof Szlapa – katowicki fotograf, pracownik w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego, kurator Galerii Pustej cd. w Jaworznie, a także Marta Bystroń – ilustratorka i rysowniczka, autorka zinów „Little Sister”, „black.coffee.black.humor”, „Okno Putina”, „Robale” (#1, #2, #3), publikująca ilustracje do wierszy w internetowym magazynie „Drobiazgi”.

Art Bibuła potrwa do 14 listopada. Więcej informacji znaleźć można na stronie festiwalu.

(fot. Konrad Trzeszczkowski)

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia