banner ad

13 października we Wrocławiu rozpoczyna się 4. Bruno Schulz Festiwal

8 października 2015

bruno-schulz-festiwal-2015-1
w dniach od 13 do 18 października we Wrocławiu odbędzie się czwarta edycja międzynarodowego festiwalu sztuki i literatury Bruno Schulz Festiwal. W programie odbiorców czekają spotkania z najlepszymi pisarzami, konferencje naukowe, koncerty, seanse filmowe oraz mnóstwo innych atrakcji.

Do Wrocławia przyjedzie Kazimierz Orłoś, autor między innymi „Domu pod Lutnią” i „Historii leśnych kochanków”. Jego powieści i opowiadania to fascynujący zapis uwikłanych losów tych, którym przyszło żyć w PRL-u, ale i już w wolnej Polsce. Ponieważ nie epatuje językiem i światem przedstawionym, może się zdarzyć, że nawet osoby będące uważnymi czytelnikami przejdą nad jego twórczością do porządku dziennego. Nie powinno tak się stać. I ta rozmowa to udowodni.

Z czytelnikami spotka się także ubiegłoroczny laureat Angelusa Pavol Rankov – już spokojny i przyzwyczajony do tego, że jest laureatem tak ważnego wyróżnienia. Rozmowę ze słowackim pisarzem poprowadzi jego tłumacz, Tomasz Grabiński. We Wrocławiu nie zabraknie tegorocznej laureatki Nagrody Literackiej Nike, Olgi Tokarczuk, która opowie o „Księgach Jakubowych”. Ostatniego dnia festiwalu pojawi się z kolei Andrzej Stasiuk. Rozmowę z autorem „Jadąc do Babadag” i „Wschodu” poprowadzi współautorka wywiadu-rzeki Dorota Wodecka. O nowej książce, płycie i o fenomenie Marcina Świetlickiego z autorem będą rozmawiać inni autorzy tekstów, które bez ustanku brzmią nam w uszach: Lech Janerka i Pablopavo. Natomiast Agata Tuszyńska, autorka „Narzeczonej Schulza”, opowie o kobiecej fascynacji Schulzem oraz fascynacji Schulza (nie tylko kobietami).

bruno-schulz-festiwal-2015-2

W programie festiwalu uwzględniono również dyskusje panelowe, a zaproszeni goście będą rozmawiać między innymi o Walterze Benjaminie, Tomaszu Mannie i Tadeuszu Konwickim. Do tego wykłady otwarte: prof. Andrzej Borowski opowie o Janie Kochanowskim, a Janusz Rudnicki o patronie Festiwalu ? Brunonie Schulzu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem Bruno Schulz Festiwal towarzyszą dwie konferencje naukowe. Pierwsza będzie poświęcona paradygmatowi gnozy w literaturze i filozofii. Druga – Rafałowi Wojaczkowi, który w tym roku skończyłby 70 lat. To świetna okazja, aby nie tylko przypomnieć jego poetycki dorobek, ale i przybliżyć tę niezwykłą i barwną osobę. Na Bruno Schulz Festiwal 2015 będzie po temu kilka okazji, bo w programie między innymi panele dyskusyjne, ale i pokaz filmu ?Wojaczek? z udziałem reżysera ? Lecha Majewskiego i odtwórcy tytułowej roli ? Krzysztofa Siwczyka. Dla wierszokletów i poetów będzie wojaczkowy slam, dla melomanów – koncert Julii Kamińskiej i Nieprzyjemnych, natomiast dla wielbicieli wycieczek plenerowych ? spacer wrocławskimi śladami poety z Jackiem Bierutem w roli przewodnika.

bruno-schulz-festiwal-2015-3

Jeszcze nigdy tak silnie nie była obecna w programie festiwalu muzyka. W czwartkowy wieczór „List do Nieznanego Poety” zagrają i zaśpiewają Julia i Nieprzyjemni, czyli innymi słowy wiersze Rafała Wojaczka zaśpiewają i zagrają legendarny poeta, aktorka kultowych seriali i człowiek, który potrafi grać Chopina: Marcin Świetlicki, Julia Kamińska oraz Michał Wandzilak. Wydarzeniem wieńczącym cały festiwal będzie natomiast koncert Kim Nowak Bonowicz. Braciom Bartoszowi ?Fiszowi? i Piotrowi ?Emade? Waglewskim na scenie potowarzyszy poeta Wojciech Bonowicz. Co z tego wyniknie? Przekonamy się w niedzielę. Jedno jest pewne: jeżeli ktoś planuje dyskretnie potupać nóżką, koniecznie musi się wycofać w dalsze kąty klubu. Kim Nowak to prawdziwa bomba energetyczna.

To wciąż nie wszystko. Podobnie jak w ubiegłym roku, również i tym razem w czasie Bruno Schulz Festiwal przyznana zostanie Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, a w przededniu ogłoszenia laureata będzie można spotkać się z nominowanymi autorami.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na stronie: http://brunoschulz.dybook.pl/program.html.

bruno-schulz-festiwal-2015-4

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia