13 maja rusza kolejna edycja Domowych Targów Książki

11 maja 2021

W dniach od 13 do 16 maja Wydawnictwo Poznańskie po raz kolejny organizuje Domowe Targi Książki. Poza blisko trzydziestoma spotkaniami online i webinarami na czytelników czekają promocje i duży konkurs.

Pierwsze Domowe Targi Książki odbyły się w maju 2020 roku i miały zapełnić w pandemii miejsce po tradycyjnych targach, które co roku organizowane są w maju. Wydarzenie mające formułę online okazało się sukcesem i zmotywowało Wydawnictwo Poznańskie do zorganizowania kolejnej edycji jesienią, a później także specjalnej edycji świątecznej. Teraz czas na pierwszą tegoroczną odsłonę.

Program Domowych Targów Książki będzie krążyć wokół tematu zaczytanej podróży i świata wyobraźni. „Dzięki książkom Kraina Wyobraźni nie ma granic. Chcemy pokazać Wam, jak wiele ścieżek ją przecina. Kryminalne szlaki, naukowe trakty, młodzieżowe bezdroża… Każda książka potrafi zaprowadzić nas w zupełnie inne miejsce. A kiedy zaczynamy o nich rozmawiać, okazuje się, że podróż każdego z nas jest zupełnie inna” – piszą organizatorzy.

Targi pozwolą uczestniczyć w wielu interesujących spotkaniach dotyczących świata książek. W tej edycji zdecydowano się podzielić wszystkie rozmowy na dedykowane panele. Dzięki temu z łatwością będzie można wybrać interesujące tematy. W czasie spotkań tradycyjnie będzie można zadawać pytania autorom związanym z Wydawnictwem Poznański i jego imprintami.

W kobiecy pościg po świecie zbrodni zabiorą czytelników Małgorzata Rogala i Izabela Janiszewska. Napisanie dobrze poprowadzonego kryminału to nie lada wyzwanie. Autorki wydawanych przez Czwartą Stronę serii porozmawiają o inspiracjach i pisaniu książek. Z kolei w męską ekspedycję w świat kryminałów udadzą się Ryszard Ćwirlej i Przemysław Żarski.

Jak założyć własne państwo i zostać w nim królem? Kim są zapaleńcy, idealiści, outsiderzy, którym obecna oferta państwowa nie odpowiada, dlatego tworzą swoje? Na te pytania odpowie Maciej Grzenkowicz, autor książki „Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone”. Natomiast o konspiracji w obozach zagłady i heroicznej postawie więźniów, walczących z minimalną ilością broni, często na noże i gołe pięści, opowie Michał Wójcik, autor książki „Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady”.

W literacką podróż w zaświaty z Laurą Lindstedt, autorką wydanego w Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich „Oneironu”, zabierze nas tłumacz książki na język polski, Sebastian Musielak. O swojej powieści „Idealna rodzina” będzie mówiła Lisa Jewell, a Hanna Greń opowie o małomiasteczkowych zbrodniach.

Uważacie, że każda książka musi się kończyć happy endem? Pisarki Natalia Sońska i Joanna Szarańska wraz z Agatą Młynarską porozmawiają o pozytywnych emocjach, które niesie literatura. Z kolei Agata Przybyłek opowie o pisaniu i roli książek w codzienności pisarki. Autorka zdradzi też trochę na temat najnowszej książki „Od pierwszych słów”, która premierę ma 19 maja. Podczas targów będziecie mogli również poznać Elizabeth Lim – autorkę książek o sile rodziny, podejmowaniu trudnych decyzji i walce z czasem.

Organizatorzy przygotowali też coś dla tych, których interesuje działalność wydawnictwa od kuchni. Jak wygląda praca grafika nad okładkami książek? Co jest dla nich najtrudniejsze, a co sprawia największą frajdę? Na te i inne pytania odpowiedzą graficzki Urszula Gireń i Magdalena Bloch. Poznamy też zawód wydawcy, o którym opowiedzą Monika Długa (dyrektorka wydawnicza), Aleksandra Wolska (szefowa Czwartej Strony), Paulina Surniak (redaktorka inicjująca) i Łukasz Chmara (szef We Need YA).

Domowe Targi Książki zaczynały jako wydarzenie online i takim pozostanie. Spotkania odbędą się na stronach www i kanałach w mediach społecznościowych grupy Wydawnictwa Poznańskiego. Szczegółowy program znajdziecie, klikając tutaj.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia