Gry polityczne

30 sierpnia 2014

dochodzenie3David Hewson „Dochodzenie 3”, wyd. Marginesy
Ocena: brak1

Renesans seriali trwa w pełni. Telewizyjne produkcje przyciągają miliony telewidzów na całym świecie, prześcigając się w budowaniu coraz bardziej nieszablonowych fabuł, a ich tworzeniem często zajmują się najbardziej doceniani i popularni scenarzyści, reżyserzy, aktorzy. Nie potrzeba jednak gorących nazwisk, wysokich budżetów oraz hollywoodzkiego blichtru, aby stworzyć wiarygodne, a przede wszystkim wciągające dzieło z prawdziwego zdarzenia. Świetnym tego przykładem jest duński serial „Dochodzenie” („The Killing”), świecący triumfy również poza Europą. Specjalizujący się w kryminałach, brytyjski pisarz David Hewson umiejętnie przerabia kolejne oryginalne scenariusze S?rena Sveistrupa na powieściową kanwę. Na księgarskich półkach króluje właśnie trzeci tom owego cyklu.

Minęło długie sześć lat od pamiętnego śledztwa prowadzonego przez podkomisarz Sarah Lund, dotyczącego śmierci nastoletniej Nanny Birk Larsen. Niestrudzona, a przez to również niewygodna dla przełożonych protagonistka serii otrzymała stosowne wyróżnienia związane z wcześniejszymi sukcesami oraz prestiżową propozycję pracy w Wydziale Operacji, Planowania i Analiz. Wygoda, nuda i rutyna nie idą w parze z jej silnym temperamentem i charakterem, dlatego też Sarah decyduje się kontynuować swą krucjatę przeciwko obłudzie i zdemoralizowaniu wkradającym się w życie polityczne oraz wszelakiej maści kryminalistom.

Tym razem przyjdzie jej się zmierzyć z nie lada trudnym zadaniem. Nieznany oprawca porwał dziewięcioletnią Emilie, córkę Roberta Zeuthena ? prominentnego przedsiębiorcy, właściciela korporacji Zeeland. Stosunkowo szybko dzielna pani detektyw pojmie, iż znaczącą rolę w całym zdarzeniu odgrywają rządzący politycy, w tym obecny premier Danii, Troels Hartmann. Gra toczy się zatem o dużą stawkę, a życie dziecka wisi na włosku. Czy Lund zdoła sprostać wysokim żądaniom porywacza i na czas odkryje jego prawdziwą tożsamość? Jakie kroki poczyni dziedzic fortuny, aby ocalić swą córkę, i jakie mroczne tajemnice przykładnych obywateli ujrzą światło dzienne?

Recenzowana książka ? podobnie jak i serial, na którego podstawie powstała ? ukazuje Danię w samych pesymistycznych barwach. To rzeczywistość wydarta z prawości i sprawiedliwości społecznej, w której głęboka chęć posiadania władzy wygrywa nad prawem oraz uczciwością. Politycy jawią się jako skorumpowane kanalie, policjanci ślepo wykonują polecenia swych szefów, a lekarze tuszują ważne ślady. Ostatnim stróżem szeroko pojętego dobra okazuje się ponad czterdziestoletnia kobieta po przejściach w nieapetycznym wełnianym swetrze z Wysp Owczych, która nie spocznie, póki nie odnajdzie Emilie oraz nie rozwikła sprawnie skonstruowanej intrygi. Świetnym posunięciem okazało się tutaj połączenie niektórych wątków z wcześniejszym śledztwem Lund, przez co obraz morderstwa sprzed lat staje się pełniejszy.

David Hewson ponownie kapitalnie oddał surowy, momentami klaustrofobiczny klimat scenariusza S?rena Sveistrupa, a także wzorowo nakreślił sylwetki poszczególnych postaci i ich postępowanie. Można oczywiście zarzucić mu zbytnią powierzchowność w przedstawianiu opisów wydarzeń i stosunkowo prosty język dzieła, ale należy zauważyć, iż tempo akcji nawet na chwilę nie spada, a ponad pięćset stronicową książkę czyta się praktycznie jednym tchem.

Brytyjski pisarz po mistrzowsku przetworzył serialowy skrypt, dzięki czemu otrzymaliśmy wiarygodny kryminał zachęcający do zapoznania się z telewizyjnym pierwowzorem. Trzeci tom „Dochodzenia” trzyma dobry poziom poprzednich części i sprawdza się jako idealna rozrywka dla niewymagającego czytelnika.

Mirosław Skrzydło

1Nie poddajemy ocenie książek, które ukazały się pod naszym patronatem.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: recenzje