Charakterna piękność

5 maja 2016

rani-tom1Jean Van Hamme, Alcante, Francis Valles „Rani” tom 1: „Bękartka”, tom 2: „Rozbójniczka”, tłum. Jakub Syty, Wydawnictwo Komiksowe
Ocena: 7,5 / 10

Niektóre kobiety bywają naprawdę charakterne. Można jednak odnieść wrażenie, iż Jean Van Hamme posiada wyjątkowe podejście do swoich komiksowych córek, jako że Jolanne Valcourt, główna bohaterka serii „Rani”, jest nad wyraz fascynującą niewiastą. Chociaż jeszcze bardziej interesująca jest sama historia ? wielkich namiętności i nie mniejszych intryg dziejących się we Francji za czasów Ludwika XV.

Belgijska seria komiksowa stworzona piórem wspomnianego wcześniej Van Hamme?a oraz kreską rysownika Francisa Vallesa posiada cechy, które z powodzeniem odsyłają nas do wyobrażeń o opowieściach spod znaku „płaszcza i szpady”. Przede wszystkim zadbano o odpowiednią scenerię dla akcji dziejącej się w pałacowych wnętrzach, na francuskich gościńcach, dzikich kniejach, jak i za kotarą alkowy… Różnorodność miejsc wiąże się z bogactwem wydarzeń. Dramaturgiczne przestrzenie kipią od emocji.

rani-tom1-rys1

Nic zresztą dziwnego ? losy Jolanne w żadnym razie nie są bowiem usłane różami. Jako nieślubna, lecz uznana córka markiza de Valcourt po śmierci ojca zostaje oskarżona o szereg niegodziwości i zdradę stanu. Za intrygę ? szytą przysłowiowymi grubymi nićmi ? odpowiada jej przyrodni brat, persona o wyjątkowo podłym usposobieniu. Pierwszy album zatytułowany „Bękartka” koncentruje się przede wszystkim na klarownym przedstawieniu całej sytuacji. Odmalowaniu politycznego tła i motywacji bohaterów.

rani-tom2Wydarzenia przedstawione na łamach „Rozbójniczki” zyskują szerszy konktest i nieco bardziej awanturniczy charakter. Jolanne jest uciekinierką, która co rusz wpada w niebezpieczne sidła losu. Tak też będąc skazaną na rozstrzelanie, udaje się jej zbiec, aby w szaleńczej gonitwie trafić do obozu buntowników. Oczywiście z pomocą u jej boku pojawiają się mężczyźni ? herszt bandy rozbójników czy angielski oficer. Napędzana przez pragnienie zemsty i wolę przetrwania, bywa targanami licznymi namiętnościami.

Van Hamme potrafił nadać historii nie tylko odpowiednią formę, ale również poetykę, która wytwarza naturalne skojarzenia na przykład z dziełami Alexandre?a Dumasa. Bo choć „Trzej muszkieterowie” czy „Hrabia Monte Christo” są dziełami powstałymi ponad sto lat później (a rozgrywającymi się sto lat wcześniej) od wydarzeń zawartych w „Rani”, to powracające motywy, takie jak zdrada, odkupienie win, walka o honor, miłosne uniesienia i dworskie intrygi, z powodzeniem wpisują się w charakter rzeczonego komiksu.

Również klarowna kompozycja pozwala z łatwością przeniknąć do tej XVIII-wiecznej rzeczywistości. Scenariusze obu tomów serii zawierają w sobie pewne fabularne wolty, które doskonale korespondują z awanturniczą formułą „Rani”. Właściwie wszystkie elementy ? włącznie z pościgami w wąwozie czy cudownym ocaleniem na leśnym trakcie ? pomimo pewnej umowności, są prawdopodobne. Wszakże wiadomo, że esencją losów głównej bohaterki jest wychodzenie cało z poszczególnych opresji.

rani-tom2-rys1

Dopełnieniem przyzwoitych skryptów są ujmujące wizualia stworzone przez Vallesa. Francuski plastyk w swoich pracach zaklina rzeczywistość znaną z historycznych przekazów. Troska o detale uwidacznia się w rysunkach przedstawiających francuskie plenery (nieokrzesaną, dziką naturę), mroczne więzienia czy kunsztowne domostwa arystokracji. W niektórych planszach brakuje jednak określenia teł, bohaterowie zdają się lewitować w przestrzeni. Takie przypadki są jednak naprawdę epizodyczne, a całość szaty graficznej wywołuje naprawdę czarowne wrażenie.

Opowieść o Rani jest szyta na miarę literackich wzorców z minionych epok. Taka szlachetność powinna spodobać się przede wszystkim miłośnikom historii przygodowych, które podszyte są politycznymi intrygami, subtelnymi wstawkami erotyki i walką o honor. Można śmiało przypuszczać, że charakterne i piękne dziewczę Jeana Van Hamme?a także i u nas zyska sobie liczne grono sympatyków. Ewidentnie ma ku temu potencjał.

Marcin Waincetel

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: recenzje