Bestie z lasu

29 października 2016

hrabstwo-harrow-t1Cullen Bunn, Tyler Crook „Hrabstwo Harrow tom 1: Niezliczone duchy”, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, wyd. Mucha Comics
Ocena: 8 / 10

Są takie opowieści, które przerażają i niepokoją praktycznie od pierwszej strony do wyjątkowo klimatycznego, częstokroć krwawego finału. Historie skąpane w makabrze i grozie, pełne permanentnego lęku przed nieznanym, bluźnierczych demonów ukrywających się w mroku, ukazujące mroczną stronę ludzkiej psychiki i nasze pierwotne lęki. Do tej grupy można zdecydowanie zaliczyć „Hrabstwo Harrow”, czyli błyskotliwą serię komiksową autorstwa scenarzysty Cullena Bunna i rysownika Tylera Crooka.

Debiutancki tom cyklu („Niezliczone duchy”) należy uznać za wyjątkowo udaną próbę wskrzeszenia kameralnych powieści gotyckich, w których na pierwszy plan wysunięty zostaje nastrój niesamowitości, tajemniczości i nadnaturalności. Równie ważnym elementem warstwy fabularnej dzieła są wiarygodne kreacje pojawiających się w niej postaci, gros baśniowych, fantastycznych istot (wiedźma, duchy, piekielne demony), a także brutalne zwroty akcji. Komiks prezentuje się wprost wspaniale, to bezbłędne połączenie dawnych legend i gawęd opowiadanych przez seniorów rodów o bestiach żyjących w lesie oraz desperackich próbach walki z klątwą i nieszczęsnym przeznaczeniem.

hrabstwo-harrow-t1-rys1

Treść „Niezliczonych duchów” prezentuje się wprost wybornie. Oto na odosobnionej farmie żyje rezolutna dziewczyna Emma, pomagająca w codziennych pracach pogrążonemu w niemocy ojcu. Wkrótce protagonistka albumu osiągnie pełnoletniość. Snuje plany na temat niedalekiej przyszłości, skrycie marzy o opuszczeniu ponurego domostwa i wzbogaceniu monotonnego życia. Dziewczyna zyskuje nowe, dotąd nieodkryte zdolności. Zaczyna dostrzegać dziwne istoty skryte w gęstych zaroślach, ma niezwykle realistyczne, koszmarne sny. Powoli wychodzą na jaw sekrety jej rodziciela i zagadkowo zachowujących się mieszkańców dziewiętnastowiecznej wioski. Na pierwszych stronach dzieła dowiadujemy się o dokonaniu egzekucji przez bogobojnych wieśniaków na lokalnej czarownicy, która przed swą śmiercią w płomieniach poprzysięgła bestialską zemstę na swych oprawcach i ich bliskich.

hrabstwo-harrow-t1-rys2

Cullen Bunn serwuje nam wszystkie elementy, za które uwielbiany tego typu nastrojowe historie. Mamy zatem: płonące duchy-kościotrupy, przemawiającą ludzkim głosem skórę mieszkającego w lesie chłopaka-nieboszczyka (sic!), posępne cmentarzysko, groźne monstrum tęskniące za swą panią (wyborne skrzyżowanie Minotaura i diabelskiego pomiotu) czy złowieszczy, wiekowy dąb. Każda ze stron albumu przesiąknięta jest czystą grozą i aurą strachu, zaszczucia.

hrabstwo-harrow-t1-rys3

Dzieło charakteryzuje się wysmakowanymi, przyciągającymi uwagę i mocno estetycznymi ilustracjami. Tyler Crook doskonale oddał na swych planszach mrok pieczołowicie skonstruowanej noweli. Intrygująco prezentują się poszczególne kreatury, duchy czy wyjątkowo trafiona okładka komiksu. Zdolny artysta dobrze oddał wyciągnięte z dawnej epoki stroje i wystrój domostw, a także elementy flory (spójrzcie tylko na odgrywający ważne miejsce w fabule stary dąb). Doskonałym posunięciem okazało się użycie akwareli, które potęgują wszechobecną grozę. Kolorystyka to wyborne połączenie barw ciemnych i zimnych, dominuje sepia, zgniła zieleń, różne odcienie brązu, czerni i czerwieni.

hrabstwo-harrow-t1-rys4

„Hrabstwo Harrow” to idealna seria komiksowa dla wiernych fanów powieści Stephena Kinga („Miasteczko Salem”), dzieł z gatunku dark fantasy, pokroju „Kobierca” Clive?a Barkera, serii komiksowej „Locke & Key” Joego Hilla czy twórczości Junjiego Ito. Bestie z lasu nadciągają, a zaskakujące zakończenie zachęca do dalszego wgłębiania się w ten złowróżbny świat.

Mirosław Skrzydło

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: recenzje