We wrześniu drugi sezon programu „Opowiem ci o zbrodni” z udziałem znanych polskich autorów kryminałów

9 sierpnia 2019


Jesienią czołowi polscy pisarze kryminalni powrócą na srebrny ekran w nowym sezonie „Opowiem ci o zbrodni”. Druga seria programu będzie liczyła siedem odcinków. Emisja w telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat w piątki od 20 września.

W najnowszym sezonie programu na plan powracają twórcy kryminałów, którzy brali już udział w realizacji pierwszego sezonu: Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Katarzyna Puzyńska. Do obsady serii dołączają także Joanna Opiat-Bojarska i Max Czornyj.

W drugim sezonie „Opowiem ci o zbrodni” polscy pisarze przyjrzą się siedmiu prawdziwym zbrodniom, które wstrząsnęły Polską. W każdym z odcinków autorzy stają się narratorami, którzy opowiadają o wybranym przez siebie morderstwie w charakterystyczny dla siebie sposób. Podobnie jak przy pracy nad pierwszym sezonem, pisarze otrzymali dostęp do akt sądowych, dzięki którym starają się dokonać dogłębnej analizy działań morderców. Zdjęcia studyjne wzbogacone zostaną nie tylko rekonstrukcjami przebiegu zbrodni i okoliczności, jakie do nich doprowadziły. Pisarze udali się także w miejsca kluczowe dla przebiegu zbrodni, rozmawiali z osobami zaangażowanymi w sprawy, z rodzinami ofiar.

Scenarzysta, reżyser i pisarz Igor Brejdygant zmierzy się z historią 24-letniego Patryka z Gdańska, który wyruszył w samotny rejs. Chłopak już niejednokrotnie uczestniczył w rejsach, żeglował po całym świecie. Mamie powiedział, że na pokładzie będzie musiał wyłączyć telefon. Nie wziął ze sobą bagażu. Założył na siebie rzeczy, które nosił podczas pogrzebu dziadka, z którym był bardzo zżyty. Wysłał ostatniego SMS-a. Trzy tygodnie później 7 kilometrów od gdyńskiego portu zostaje wyłowione jego ciało, przywiązane do 25-kilogramowych płyt chodnikowych. Ręce ma skrępowane węzłami żeglarskimi. Czy chłopak stał się ofiarą mafijnych porachunków, czy może popełnił samobójstwo? Zrozpaczona matka nie wierzy, że Patryk mógłby odebrać sobie życie. Nie miał żadnego powodu.

Jeden z najbardziej cenionych autorów kryminalnych młodego pokolenia, a przy tym spec od wywiadu gospodarczego, Wojciech Chmielarz, opowie o związku, którego bajeczny początek w świecie wirtualnym nie zapowiadał tragicznego finału w rzeczywistości. Ona ? księgowa, dobrze zarabia w austriackiej firmie, miała kochającą rodzinę i wielu znajomych. On ? podający się za wnuka znanego reżysera, prowadzący wraz z dwoma wspólnikami firmę i uczący dzieci kickboxingu. Edyta i Arkadiusz poznali się jesienią 2005 roku na portalu randkowym. Ich relacja rozwijała się bardzo szybko. Według przyjaciółek Edyty ? za szybko. Arkadiusz prosił dziewczynę o pożyczkę w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych i obiecywał, że wezmą ślub i ułożą sobie życie. Zakochana po uszy Edyta zapożyczyła się, by pomóc wybrankowi ? 10 listopada 2005 roku ślad po niej zaginął…

Z zawodu adwokat, a w ostatnich latach również bestsellerowy autor mrożących krew w żyłach kryminałów, Max Czornyj ujawni kulisy szokującej sprawy wampira ze Stefanowic. O poranku 1 września 1997 dwoje mieszkańców wsi Stefankowice znalazło zmasakrowane zwłoki 67-letniej kobiety. Biegły lekarz medycyny sądowej orzekł, że ofiara została brutalnie zgwałcona, a następnie uduszona. Policja wszczęła śledztwo. W zatrzymaniu podejrzanego pomagali mieszkańcy wsi, którzy zauważyli jak 21-letni Mariusz S. w nocy oddala się w kierunku domu ofiary. Gdy śledczy znajdują niepodważalne dowody na jego winę, mężczyzna przyznaje się, że nie była to jego pierwsza zbrodnia. Jakie inne makabryczne szczegóły kryje za sobą historia wampira ze Stefanowic? Za swoje zbrodnie w latach 1994-1997 Mariusz S. został skazany na karę dożywocia.

Marta Guzowska, doktor nauk humanistycznych, od ponad dwudziestu lat wzięty archeolog, a od sześciu nie mniej wzięta autorka bestsellerowych kryminałów, opowie historię śmierci 17-letniej Agaty z Wejherowa. Dziewczyna uwielbiała jeździć na rowerze, świetnie się uczyła, szczególnie lubiła chemię, zapisała się do sekcji taekwondo i chodziła do szkoły o profilu mundurowym. Problemy zdrowotne przekreśliły jednak jej marzenia o wojsku, ale ponadprzeciętna inteligencja mogła otworzyć jej drzwi do kariery naukowej. Mieszkała z dziadkami w Wejherowie. W lutym 2015 roku pojechała SKM na zajęcia przygotowujące do matury organizowane przez Uniwersytet Gdański. Zabrała ze sobą żółty rower dziadka. Kilka dni później spacerujący po parku w gdańskim Brzeźnie mężczyzna spostrzegł ciało nastolatki z raną w brzuchu. Kto odebrał Agacie życie?

Małgorzata i Michał Kuźmińscy, jedni z najciekawszych twórców rasowych kryminałów, zagłębią się w sprawę podwójnego rytualnego morderstwa, którego dokonano w bunkrze w Halembie. Czwórkę młodych przyjaciół ? Karinę, Kamila, Roberta i Tomasza ? łączyło zamiłowanie do satanistycznych praktyk. Spotykali się w bunkrze w Halembie ? jednej z dzielnic Rudy Śląskiej po to, aby wspólnie czytać Biblię Szatana, palić świece i uprawiać rytualny seks. Jednak Tomasz i Robert pragnęli być jeszcze bliżej swojego „pana”. Zaplanowali złożyć ofiarę. W nocy z 2 na 3 marca 1999 roku zaprowadzili Kamila i Karinę do bunkra, gdzie zadali im ciosy nożem w plecy, brzuch, klatkę piersiową i głowę. Dopełnieniem satanistycznego rytuału miało być samobójstwo sprawców. Jednak na to ani Robert, ani Tomasz się nie zdecydowali.

Joanna Opiat-Bojarska, dociekliwa i bezkompromisowa autorka powieści kryminalnych, która nie boi się niewygodnych tematów, a w pisaniu stawia na realizm, emocje i matematyczną precyzję, zagłębi się w sprawę tajemniczego zniknięcia młodej kobiety. 22 grudnia 2000 roku w Poznaniu ginie 22-letnia kobieta. Wyszła z pracy o godzinie 16:00 i ślad po niej przepadł. Tej samej nocy w podpoznańskim lesie straż pożarna została wezwana do ugaszenia płonącego auta. Jak się później okazało, samochód należał do zaginionej Małgosi. W środku jednak nie znaleziono ciała. Poszlaki prowadzą śledczych do dwóch mężczyzn, którzy byli zarówno znajomymi zaginionej, jak i mieli z nią kontakt 22 grudnia. Jednym z mężczyzn jest Sebastian, który był instruktorem nurkowania. Jego koledzy z pracy mówili o nim „spokojny, koleżeński, małomówny”. Czy to możliwe, by był odpowiedzialny za brutalną zbrodnię? A jeśli tak, to co stało się z ciałem dziewczyny, które do dziś nie zostało odnalezione?

Katarzyna Puzyńska, psycholożka, nauczycielka akademicka, od lat z sukcesem publikująca kryminały psychologiczne, opowie historię miłosnego trójkąta z dramatycznym zakończeniem. Małgorzata i Zbigniew D. byli młodym małżeństwem, któremu niedawno urodziła się córeczka Aleksandra. Mimo to Zbigniew przygarnął pod ich dach nastoletniego ministranta ? Mariusza B. Pomiędzy małżeństwem i nastolatkiem szybko rozwinął się miłosny trójkąt. Z biegiem czasu Małgorzata i Mariusz zbliżyli się do siebie. Kobieta porzuciła w końcu męża i urodziła drugą córkę, której ojcem był jej nowy partner. Kilkanaście lat później Mariusz stał się oprawcą ? próbował zmusić Zbigniewa do podpisania polisy na rzecz Małgorzaty na 2 miliony złotych. Gdy ten nie wyraził zgody, Mariusz wywiózł Zbigniewa i osiemnastoletnią córkę Aleksandrę na działkę pod Pułtuskiem. Ojciec i córka zginęli. Ciał nie odnaleziono. Niespełna rok później zginął Henryk S., który wraz z Małgorzatą uczęszczał na lekcje tańca, a później ksiądz u którego Mariusz służył jako ministrant. Ciała obu mężczyzn również nie zostały odnalezione. Czy za wszystkimi zaginięciami stoi ten sam człowiek?

Nowe odcinki „Opowiem ci o zbrodni” będą pokazywane od 20 września, w piątki o godz. 22:00 w telewizji Crime+Investigation Polsat. Stacja jest dostępna u największych nadawców w Polsce m.in. w Cyfrowym Polsacie, nc+, Orange, UPC, Toya, Netia oraz w lokalnych sieciach kablowych.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: telewizja