„Żniwo na sierpie” Hanny Malewskiej – Grzegorz Damięcki czyta w radiowej Dwójce niewznawianą od 60 lat powieść o Norwidzie

13 września 2021

W Roku Cypriana Kamila Norwida – ustanowionym w 200. rocznicę urodzin poety – radiowa Dwójka zaprasza na premierę powieści „Żniwo na sierpie” Hanny Malewskiej. Wydaną w 1947 roku książkę, której głównym bohaterem jest właśnie Norwid, czyta Grzegorz Damięcki. Odcinki emitowane będą przez trzy tygodnie, od poniedziałku 13 września, w cyklu „Książka do słuchania”.

W „Żniwie na sierpie” Hanna Malewska prowadzi nas przez życie Norwida – od dzieciństwa w ukochanym dworze w Głuchach, który poeta z rodziną musi na zawsze opuścić, poprzez jego warszawskie lata, gdy zaprzyjaźnia się z Władysławem Wężykiem i Włodzimierzem Łubieńskim, a także odnosi pierwsze sukcesy literackie. Potem są Włochy, wymarzona Florencja i nieodwzajemniona miłość do Marii Kalergis, która smutnym cieniem kładzie się na całym życiu Norwida. Malewska opisuje także uwięzienie Norwida w Berlinie, w efekcie którego już nigdy nie mógł powrócić do Polski. Potem jest Paryż, w którym – mimo kilku przyjaźni i ważnych znajomości (na przykład z Chopinem) – Norwid stopniowo staje się poetą niezrozumianym, odrzuconym przez salony i środowiska emigracyjne, aż wreszcie popada w nędzę. Ostatni miesiąc życia spędza w Domu Świętego Kazimierza, gdzie umiera w 1883 roku w wieku 62 lat.

Malewska pisze o Norwidzie: „Twórczość w słowie. Rzemiosło słowa. Wiedział, że jeśli kto bądź, to on właśnie je rozumie. Słowo – powrócić, wskrzesić cały ów blask, z jakim po raz pierwszy wybiegło na zdumione usta człowieka. Zerwać jego związki wytarte bezmyślnością, wykoślawione fałszem. Potrzebował nowego języka i znajdował go grzebiąc w próchnicy słowa, żyznej popiołami, rozkuwając jego podglebie na pierwo-kryształy”.

„W swojej powieści Hanna Malewska nie tylko przedstawia fakty z życia Norwida, ale także wchodzi w świat jego myśli o sztuce, Polsce, historii. Pokazuje Norwida jako poetę, który całym swoim życiem twórczym stara się 'odpowiednie dać rzeczy słowo'” – wyjaśnia Dorota Gacek z redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia, która przygotowała radiowe opracowanie fragmentów „Żniwa na sierpie”.

Autorka powieści, Hanna Malewska, urodziła się 110 lat temu – w 1911 roku, a zmarła w 1983 roku. Specjalizowała się w pisaniu powieści historycznych, była redaktorką naczelną miesięcznika „Znak”. Szczególnie znane i cenione są takie jej książki, jak: „Żelazna korona”, „Przemija postać świata”, „Sir Tomasz Moore odmawia”, „Panowie Leszczyńscy”, „Apokryf rodzinny”. Powieść o Norwidzie „Żniwo na sierpie” miała tylko dwa wydania i od ponad 60 lat nie była wznawiana.

Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje 15 odcinków książki. Emisja codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 19:15 w cyklu „Książka do słuchania”.

Na zdjęciu: Grzegorz Damięcki nagrywa „Żniwo na sierpie” w studiu radiowej Dwójki.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio