Zadie Smith w niedzielę w Trójkowej audycji „Z najwyższej półki”

6 czerwca 2014

zadie-smith-w-nj
W najbliższą niedzielę, 8 czerwca, w audycji „Z najwyższej półki” będzie można usłyszeć rozmowę Michała Nogasia z Zadie Smith. Ceniona brytyjska pisarka spotkała się z dziennikarzem Programu 3 Polskiego Radia w Nowym Jorku i opowiedziała m.in. o swojej najnowszej powieści „Londyn NW”.

„Jak nikt inny pisze o współczesnych miastach. Jak nikt inny potrafi słuchać i podsłuchiwać ich mieszkańców ? nie tylko w metrze! I jak nikt inny wie, jak opisać współczesnych trzydziestolatków, ich życie, społeczny awans i cenę, jaką przyszło im zapłacić za to, że nie dostrzegają upływu czasu” ? mówi o Zadie Smith Michał Nogaś.

Londyn_NWDziennikarz Programu 3 Polskiego Radia miał okazję rozmawiać z pisarką niedługo po polskiej premierze „Londyn NW” ? książki w przekładzie Jerzego Kozłowskiego opatrzonej Trójkowym Znakiem Jakości. Rozmowa odbyła się w Nowym Jorku ? mieście, w którym pisarka od dekady mieszka i wykłada na tamtejszym uniwersytecie.

„Spotkanie z Zadie było prawdziwą przygodą intelektualną. Nie tylko wspaniale pisze, ale także mówi ? mądrze, zwraca uwagę na najważniejsze problemy współczesnego świata, na różnice klasowe i wskazuje na to, jak ważną rolę powinny pełnić publiczne szkoły. Ale przy okazji dowiedziałem się, że uważa gwiazdę hip-hopu, Jay’a-Z, za współczesnego? Byrona!” ? dodaje Michał Nogaś.

„Londyn NW”, czwarta powieść Zadie Smith (poprzednie to: „Białe zęby”, „Łowca autografów”, „O pięknie”), to historia czwórki mieszkańców północno-zachodniej części brytyjskiej stolicy. Łączy ich jedno ? NW, kod pocztowy i miejsce pochodzenia. Wszyscy oni marzą o wydostaniu się z getta komunalnych bloków. Udaje się nielicznym, ale płacą za to naprawdę wysoką cenę. Zgodnie z zapowiedzią wydawcy najnowsza powieść Zadie Smith to kulturowy tygiel północno-zachodniego Londynu, który tętni muzyką, uwodzi, odurza i uśmierca.

Całą rozmowę Michała Nogasia z Zadie Smith będzie można usłyszeć w najbliższym wydaniu „Z najwyższej półki” w niedzielę, 8 czerwca, o godz. 21.05.

Na zdjęciu załączonym do newsa Zadie Smith w Nowym Jorku. Poniżej możecie posłuchać dwóch fragmentów powieści „Londyn NW” czytanych przez aktorkę Agnieszkę Grochowską.

fot. Michał Nogaś

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: radio