banner ad

Wojciech Malajkat czyta „Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety” na antenie radiowej Jedynki

14 października 2014

malajkat-czyta-pamietnik-helprina
Skąd wziął się w Brazylii osobliwy Amerykanin, który znał się z papieżem i dokonał najzuchwalszego rabunku w historii? Dlaczego nie rozstaje się z pistoletem, a za największe przekleństwo ludzkości uważa kawę? Dzisiaj w radiowej Jedynce mogliśmy usłyszeć pierwszy fragment powieści Marka Helprina „Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety”. Książkę czyta aktor Wojciech Malajkat.

Helprin_Pamietnik_z_mrowkoszczelnejOpublikowana pod patronatem Booklips.pl powieść Helprina opowiada historię Oscara Progresso, który jest już po osiemdziesiątych urodzinach i snuje urokliwą opowieść o swoim długim i barwnym życiu. To, co przeżył, wydaje się nieprawdopodobne: zabójstwo w obronie własnej, pobyt w szpitalu psychiatrycznym, małżeństwo z cudowną milionerką, rozwód z okrutną milionerką, obrabowanie największego banku na świecie, dwukrotne zestrzelenie przez Luftwaffe, rozmowy z papieżem w stylu: „cześć, właśnie się do ciebie wybieraliśmy”, oświadczyny po pięciu minutach znajomości i ślub z trzykrotnie młodszą Brazylijką… Aż trudno uwierzyć, że największy wpływ na życie tego ekscentrycznego Amerykanina miała kawa, „siła nieczysta”, z którą obsesyjnie walczy.

Mark Helprin funduje czytelnikom chwile intelektualnej rozrywki na najwyższym poziomie ? krytyczne spojrzenie na wiek XX, zabawę słowem i obłędnego bohatera. „Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety” jest kpiarski i wzruszający, nostalgiczny i krzepiący, dramatyczny i arcyzabawny ? to powieść, od której trudno się oderwać.

Fragmenty książki „Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety” czyta na antenie Jedynki od 14 do 24 październik Wojciech Malajkat. Zapraszamy do słuchania „Lektur Jedynki” od poniedziałku do piątku ok. godz. 10.35. Pierwszy odcinek możecie już wysłuchać na stronie radia, klikając tutaj.

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio