Wiktor Zborowski czyta na antenie Dwójki „Obsługiwałem angielskiego króla” Bohumila Hrabala

14 kwietnia 2020


W cyklu „To się czyta” Program 2 Polskiego Radia przypomina jedną z najpopularniejszych czeskich powieści XX wieku. Fragmentów „Obsługiwałem angielskiego króla” Bohumila Hrabala w mistrzowskiej interpretacji Wiktora Zborowskiego można słuchać na antenie Dwójki od wtorku 14 kwietnia.

„Obsługiwałem angielskiego króla” (1971) to opowieść Bohumila Hrabala o życiu małomiasteczkowego, a później praskiego kelnera ? Jana Dítě. Pnie się on z mozołem, ale uparcie coraz wyżej po drabinie gastronomiczno-hotelarskiej hierarchii, aby w końcu zostać właścicielem lokalu. „Napisałem wszystko, co wiedziałem, a ponieważ żyję w gospodzie, wiedziałem to od ludzi” ? powiedział Hrabal.

Ta barwna gawęda napisana w formie „spowiedzi życia” urasta do rangi symbolu, metafory ludzkiego szczęścia i sukcesu, który często przeobraża się w klęskę. Rychło okazuje się, że pogoń za zyskiem i sławą to jednak złudna droga, często wiodąca donikąd.

„Obsługiwałem angielskiego króla” to z jednej strony utrzymana w surrealistycznej atmosferze opowieść, pełna wdzięku, fantazji i humoru, z drugiej zaś ? gorzki dowód na to, że człowiek nie zawsze jest panem swego losu, a „koło historii” często wplątuje go w swe tryby.

„Paradoksalnie ? ale to typowo hrabalowski paradosk ? ta niewesoła w gruncie rzeczy opowieść jest zarazem najzabawniejszą powieścią Hrabala” ? ocenił biograf pisarza Aleksander Kaczorowski w swojej książce „Hrabal. Słodka apokalipsa”.

W 2006 roku Jiří Menzel wyreżyserował film na podstawie powieści. Dzieło zostało nagrodzone w 2006 roku „Złotym Lwem” dla najlepszego czeskiego filmu.

Dla radiowej Dwójki fragmenty „Obsługiwałem angielskiego króla” przeczytał znakomity aktor Wiktor Zborowski. Emisja od 14 kwietnia codziennie (od poniedziałku do piątku) w cyklu „To się czyta” o godz. 11:00.

[am]
fot. Program 2 Polskiego Radia
Wypowiedź Bohumila Hrabala pochodzi z książki „Drybling Hidegkutiego” w tłum. Aleksandra Kaczorowskiego

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio