Tydzień Stanisława Lema w radiowej Jedynce i Dwójce

22 marca 2021

W Roku Stanisława Lema Jedynka i Dwójka Polskiego Radia zaprasza na spotkanie z twórczością autora „Solaris”. W tygodniu poprzedzającym 15. rocznicę śmierci pisarza, która przypada 27 marca, na antenie obydwu stacji będzie można usłyszeć specjalne audycje poświęcone Lemowi oraz nagrania archiwalne z jego udziałem.

Stanisław Lem dał się poznać nie tylko jako doskonały twórca, ale też autor o różnych obliczach. Niektóre z nich będzie można poznać na antenie radiowej Jedynki.

We wtorek 23 marca o godz. 19:30 w audycji „Eureka” Stanisław Lem przedstawiony zostanie jako wizjoner, który przewidział powstanie wielu wynalazków. Już w 1957 roku w jego powieści „Obłok Magellana” pojawiają się tajemnicze kryształki, na których zapisywana jest treść, odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. Zatem to współczesne e-booki i tablety. W innych dziełach autora znajdziemy nowinki technologiczne odpowiadające Internetowi, smartfonom, drukowi 3D czy wirtualnej rzeczywistości.

Stanisław Lem pisał też satyryczno-groteskowe opowieści z międzygwiezdnym podróżnikiem Ijonem Tichym w roli głównej (m.in. „Dzienniki gwiazdowe”, „Pokój na Ziemi”), tworzył zabawne techniczno-feudalne neologizmy, ironicznie komentował rzeczywistość i recenzował książki nieistniejące. W piątek 26 marca w „Kulturalnej Jedynce” o humorze pisarza opowie m.in. Wojciech Orliński, autor książek poświęconych Lemowi. W audycji pojawią się również fragmenty prozy z archiwum Polskiego Radia między innymi w wykonaniu Kazimierza Rudzkiego, który w bezbłędny sposób oddawał zawartą w utworach Stanisława Lema groteskę.

Jedynkowy cykl domknie audycja „Kultura przy kawie” w sobotę 27 marca, w której Martyna Podolska opowie o adaptacjach teatralnych i filmowych dzieł Stanisława Lema. Nie zabraknie rozmów o dwóch tegorocznych filmach krótkometrażowych: na podstawie opowiadania „Maska” w reżyserii Hanny Brulińskiej i powieści „Pokój” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego.

W tym tygodniu w Dwójce w cyklu „Głosy z przeszłości”, codziennie do piątku o godz. 12:45 emitowane są gawędy Stanisława Lema, nagrane w 1997 roku specjalnie dla Polskiego Radia. Pisarz w nagraniach archiwalnych opowiada o swojej młodości we Lwowie, tragicznych losach podczas II wojny światowej i początkach kariery literackiej, na starcie naznaczonej ingerencją cenzury, która wstrzymała wydanie pierwszej powieści „Szpital przemienienia” napisanej w 1948 roku. Przywołuje kolejne etapy swojej literackiej działalności, a także samokształcenie w zakresie cybernetyki, kosmologii i medycyny – dla tych prac naukowych rozwijał naukę języka angielskiego, by czerpać wiedzę z najnowszych ustaleń badaczy. Cykl rozmów z pisarzem nagrały w 1997 roku Elżbieta Marcinkowska i Joanna Szwedowska.

W przeddzień 15. rocznicy śmierci pisarza, w „Strefie literatury” w piątek 26 marca o godz.21.30, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek zaprasza na audycję zatytułowaną „W co wierzył Stanisław Lem?”. Twórczość literacka pisarza, mimo że sam wielokrotnie zarzekał się, że żadnej wiary przypisać sobie nie da, dowodzi, że myślenie religijne nie było dla Lema obojętne.

Ponadto na stronie internetowej Dwójki dostępne są audycje powstałe w ramach jubileuszowego cyklu „Wszystkie gatunki Lema”, w którym przybliżono życie i dorobek literacki i publicystyczny wybitnego pisarza, innowatora literatury fantastyczno-naukowej, a zarazem już klasyka tego gatunku. Autorzy audycji zastanawiają się, jakie aspekty jego twórczości są dziś najciekawsze dla czytelników, najbardziej intrygujące dla „lemologów”, co najcelniej definiuje autora „Kongresu futurologicznego”, a wraz z zaproszonymi gośćmi przyglądają się utworom literackim Stanisława Lema, refleksjom filozoficznym i futurologicznym, jego bogatej korespondencji i wciąż nie do końca opisanej biografii. Cykl na antenie Dwójki ukazuje się co drugi poniedziałek o godz. 21:30.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio