„Święto nieistotności” Milana Kundery na antenie radiowej Trójki

18 sierpnia 2015

kundera-w-trojce
Najnowsze dzieło Milana Kundery „Święto nieistotności” w opracowaniu Barbary Marcinik i w interpretacji Piotra Machalicy od poniedziałku 17 sierpnia możecie słuchać na antenie Trójki. We wtorek 18 sierpnia czeskiemu pisarzowi i jego nowej powieści poświęcone będzie specjalne wydanie „Klubu Trójki”.

„Milan Kundera niechętnie udziela zgody na prezentowanie w radiu jego utworów, a właściwie w ogóle nie udziela na to zgody. Jest więc sensacją ? bez przesady ? na skalę europejską, że zrobił wyjątek dla polskiej radiofonii, a konkretnie dla Trójki, dzięki czemu od wczoraj na naszej antenie możemy Państwu przedstawić całość jego powieści pt. 'Święto nieistotności’ ? w przekładzie Marka Bieńczyka, w interpretacji Piotra Machalicy” ? mówi Jerzy Sosnowski, kierownik redakcji publicystyki w Programie 3 Polskiego Radia i zarazem gospodarz dzisiejszego „Klubu Trójki” (początek audycji o godz. 21.00).

Miłośnicy literatury czeskiej doceniali polskie tłumaczenia książek Kundery ? ?Żartu? i ?Śmiesznych miłości? ? już wcześniej, ale zaprzysięgłych entuzjastów zdobył on w latach osiemdziesiątych, gdy w drugim obiegu ukazały się u nas ?Życie jest gdzie indziej?, ?Księga śmiechu i zapomnienia?, ?Walc pożegnalny?, a przede wszystkim ?Nieznośna lekkość bytu?. Mieszkając od 1975 roku w Paryżu autor tych książek podjął w pewnej chwili decyzję, przyjętą z irytacją w Czechach: zaczął pisać po francusku, a po Jesieni Ludów nie zdecydował się na powrót do ojczyzny. Wymieniany od lat jako kandydat do nagrody Nobla, jest przeciwnikiem przeceniania związków pisarza z jego krajem rodzinnym; zdaje się wierzyć w istnienie niematerialnej Republiki Literackiej, łączącej twórców niezależnie od języka i kultury, w których wzrośli (m.in. ?Powolność?, ?Niewiedza?, ?Zdradzone testamenty?).

„O tym pisarzu, broniącym prawa człowieka do osobności, stawiającym wyżej rozum niż uczucie, a ironię niż patos, rozmawiać będziemy z Markiem Bieńczykiem, który spolszczył wszystkie utwory Milana Kundery, napisane pierwotnie po francusku” ? dodaje Jerzy Sosnowski.

Trójka prezentuje „Święto nieistotności” w 18 fragmentach od poniedziałku 17 sierpnia w paśmie przedpołudniowym (ok. godz. 11.50). Najnowsze dzieło Kundery czyta dla słuchaczy Programu 3 wybitny aktor Piotr Machalica. „Niezwykły wydaje się też minimalizm, swoisty chłód i dystans narratora. Uznaliśmy, że z głośną lekturą tak napisanej książki świetnie poradzi sobie Piotr Machalica, ze swoim poczuciem humoru i dystansem właśnie” ? wyjaśnia Barbara Marcinik z Trójki, pomysłodawczyni i opiekunka całości. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska, a muzyki (do czołówki) użyczył Tomasz Opałka.

fot. Trójka

Tematy: , , ,

Kategoria: radio