banner ad

Spektakl dźwiękowy na podstawie powieści „Popiół i diament” Jerzego Andrzejewskiego w sobotę w radiowej Jedynce

12 marca 2021

„Popiół i diament” będzie można usłyszeć na antenie radiowej Jedynki w interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia. Spektakl dźwiękowy na podstawie wielkiego dzieła Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Janusza Kukuły zostanie wyemitowany w najbliższą sobotę, 13 marca.

Akcja „Popiołu i diamentu” toczy się po II wojnie światowej w niewielkim, prowincjonalnym miasteczku. Główny bohater – Maciek Chełmicki, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego – ma dokonać zamachu na komunistycznego działacza, Szczukę. W hotelu, gdzie się zatrzymuje, poznaje dziewczynę – Krystynę Rozbicką. Zmęczony ciągłą walką, zaczyna marzyć o spokojnym życiu we dwoje. Czy ten zamiar jest możliwy do zrealizowania? Jak drogo przyjdzie głównemu bohaterowi okupić swoją decyzję?

W 1958 roku powieść Andrzejewskiego doczekała się ekranizacji pod tym samym tytułem w reżyserii Andrzeja Wajdy. Główną rolę w filmie zagrał Zbigniew Cybulski. Choć obraz ten jest przedmiotem wielu dyskusji, a po transformacji ustrojowej zaczęto mu zarzucać fałszowanie historii, „Popiół i diament” do dziś uchodzi za jedno z najwybitniejszych dokonań polskiej kinematografii. Teraz będziemy mogli wysłuchać historii opisanej przez Jerzego Andrzejewskiego w formie spektaklu dźwiękowego.

„W naszym spektaklu nie moglibyśmy oddać całości fabuły tego wyjątkowego dzieła, więc postanowiliśmy wybrać konkretny wątek. Adaptacja skupia się na losach Maćka Chełmickiego oraz jego wielkiej przemianie. Jakie będą jej efekty i czy główny bohater zrezygnuje z obowiązku, by podążyć w kierunku miłości? O tym będzie można się przekonać w najbliższą sobotę 13 marca na antenie Programu 1 Polskiego Radia” – mówi Janusz Kukuła, reżyser spektaklu.

W spektaklu opowiadającym o losach Maćka Chełmickiego wystąpią: Rafał Zawierucha, Krzysztof Gosztyła, Piotr Bajtlik, Anna Cieślak, Andrzej Ferenc, Andrzej Mastalerz, Aleksandra Radwan i Marcin Troński. Emisja zaplanowana jest na godz. 21:00.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska