banner ad

Słuchowisko „Gracz” na podstawie powieści Dostojewskiego w radiowej Dwójce. W obsadzie Seniuk, Bluszcz, Suszyńska i Królikowski

2 lutego 2022

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w niedzielę na premierę słuchowiska „Gracz” na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego. W spektaklu dźwiękowym w reżyserii Ewy Małecki wystąpili przedstawiciele trzech aktorskich pokoleń: Anna Seniuk, Przemek Bluszcz, Milena Suszyńska i Antoni Królikowski.

Słuchowisko „Gracz” to adaptacja niewielkiej powieści Fiodora Dostojewskiego pod tym samym tytułem, napisanej w 1866 roku w ramach… zakładu. Ukończenie tekstu w niewiarygodnie krótkim terminie pozwoliło pisarzowi spłacić hazardowe długi.

Fabuła osadzona jest w alpejskim uzdrowisku pod koniec XIX wieku w wyższych sferach, które jednak nieustannie borykają się z trudnościami finansowymi. Historię hazardowego nałogu poznajemy z perspektywy Aleksego Iwanowicza (w tej roli Antoni Królikowski) – nauczyciela dzieci Generała (Przemysław Bluszcz). W tej historii grają wszyscy – od młodziutkiej Poliny (Milena Suszyńska), panny na wydaniu, pasierbicy Generała; przez Generała, który, utraciwszy własny majątek wygląda wiadomości o śmierci majętnej babci, mieszkającej pod Petersburgiem; po samą babcię (Anna Seniuk), która nieoczekiwanie zjawia się w kurorcie. Z pokusami ruletki mierzy się również sam narrator, którego drugą fascynacją jest bliska i nieprzystępna zarazem Polina.

Zawierający autobiograficzne wątki „Gracz” Dostojewskiego jest błyskotliwą, pełną przewrotności opowieścią o zabawie, w której czasem można się zatracić. Przede wszystkim jest to jednak skłaniająca do śmiechu, ale i refleksji, pokrzepiająca historia o ludziach i ich słabościach oraz nadziejach.

„Dostojewski jest dla mnie ważnym pisarzem o tyle, o ile kocham literaturę XIX wieku, literaturę realistyczną, literaturę naturalistyczną, literaturę, która rozpoczęła psychologiczne myślenie o człowieku i jego relacjach” – mówiła w Programie 2 Polskiego Radia reżyserka Ewa Małecki. „Dostojewski jest w pewnym sensie prekursorem psychologicznego, a nawet psychoanalitycznego podejścia do człowieka. Czasami uznaje się go również za odkrywcę podświadomości. Ze względu na to, że analiza psychologiczna postaci jest dla mnie szczególnie ważna, ten Dostojewski jest taki interesujący” – dodała.

Premiera słuchowiska „Gracz” w najbliższą niedzielę, 6 lutego, na antenie Dwójki o godz. 19:00.

[edm]

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio