Premierowa „Burza” Williama Szekspira z muzyką Andrzeja Smolika w Radiowej Dwójce

17 marca 2016

burza-szekspira-ze-smolikie
19 marca na antenie Programu 2 Polskiego Radia w zupełnie nowej odsłonie zabrzmi słynna Szekspirowska „Burza”. Gwiazdorska obsada i muzyka Andrzeja Smolika to tylko niektóre atuty słuchowiska na podstawie genialnego przekładu Stanisława Barańczaka i w reżyserii Waldemara Modestowicza.

W tym roku mija 400 lat od śmierci Williama Szekspira, Dwójka zaprasza więc na radiową adaptację jednej z jego ostatnich sztuk, a zarazem jedynej, w której autor zachował zasadę jedności czasu, miejsca i akcji. Opowiedział w niej historię Prospera ? księcia Mediolanu, zdetronizowanego i wygnanego z księstwa na skutek intrygi swego brata Antonia. Wraz z córką Mirandą Prospero trafia na wyspę, gdzie przez lata zgłębia wiedzę tajemną. Dzięki niej podporządkowuje sobie powietrznego ducha Ariela oraz jedynego dotychczas człowieka na wyspie ? dzikiego i nieokrzesanego Kalibana. Akcja sztuki rozpoczyna się w momencie, gdy za sprawą burzy wywołanej przez Prospera u brzegów wyspy rozbija się statek, a wśród ocalałych znajduje się m.in. Antonio z synem Ferdynandem. To początek ciągu niezwykłych zdarzeń, z których zbudowana jest ta nie całkiem oczywista komedia Szekspira.

W słuchowisku zrealizowanym na potrzeby Programu 2 Polskiego Radia wystąpili tak znani aktorzy, jak: Adam Ferency (Prospero), Eryk Lubos (Kaliban), Anna Dereszowska (Ariel), Artur Żmijewski (Sebastian), Adam Woronowicz (Trynkulo), Olgierd Łukaszewicz (Alonso), a także Wiktoria Gorodeckaja (Miranda), Stefan Pawłowski (Ferdynand), Mariusz Bonaszewski (Antonio), Krzysztof Stelmaszyk (Stefano), Mariusz Benoit (Gonzalo) i Mirosław Zbrojewicz (Bosman). Sztukę wyreżyserował Waldemar Modestowicz, za realizację akustyczną odpowiadał Andrzej Brzoska, a muzykę skomponował Andrzej Smolik.

„Burzę” Williama Szekspira będziemy mogli wysłuchać w „Wieczorze ze słuchowiskiem” w najbliższą sobotę, 19 marca o godz. 19.00. Poniżej możecie zobaczyć krótką zapowiedź słuchowiska:

Na zdjęciu załączonym do newsa: Adam Ferency i Wiktoria Gorodeckaja jako Szekspirowscy Prospero i Miranda.

fot. Grzegorz Śledź/PR2

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio, słuchowiska