banner ad

Piotr Machalica i Przemysław Bluszcz przeczytają na antenie Trójki listy Leopolda Tyrmanda i Sławomira Mrożka

22 czerwca 2020

O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał się i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści „Zły”, do niedawna wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat ? od 1965 do 1982 roku. Program 3 Polskiego Radia przypomni ją, by upamiętnić setną rocznicę urodzin Tyrmanda (16 maja) i dziewięćdziesiątą Mrożka (29 czerwca). W tytułowych rolach będzie można usłyszeć aktorów Piotra Machalicę i Przemysława Bluszcza. Emisja w radiowej Trójce od poniedziałku 22 czerwca.

Książka „W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982” ukazała się w 2017 roku i po raz pierwszy rzuciła światło na nieznaną powszechnie znajomość Leopolda Tyrmanda i Sławomira Mrożka. „Szukając godnej jubileuszu Tyrmanda książki, trafiliśmy właśnie na ten tom” ? mówi Barbara Marcinik z Trójki, współautorka radiowej adaptacji korespondencji dwóch nieprzeciętnych artystów, których dzieliło znacznie więcej, niż jedno pokolenie, a połączyły emigracja oraz krytyczny, prześmiewczy stosunek do rzeczywistości.

W udokumentowanym listami okresie Mrożek i Tyrmand z emigracyjnej perspektywy obserwują i komentują bieżące wydarzenia. Mimo oddalenia bardzo często wędrują w swych listach do Polski, zastanawiając się, jak może się rozwinąć sytuacja w ojczyźnie. Sporo miejsca poświęcają też podróżom po świecie, kontaktom towarzyskim i życiu prywatnemu. Najczęściej jednak piszą o literaturze, dzieląc się między sobą informacjami na temat powstających właśnie utworów.

„Rolę Tyrmanda powierzyliśmy ekspresyjnemu jak zawsze Przemysławowi Bluszczowi. Mrożka zgodził się zagrać Piotr Machalica ? melancholijny, wręcz na granicy depresji. Ten duet ma spory potencjał dramatyczny: żywiołowość Bluszcza kontrastuje z wyciszeniem Machalicy. Trzecim bohaterem naszego serialu jest twórca muzyki ? Łukasz Borowiecki” ? wyjaśnia Barbara Marcinik, którą w przygotowaniu radiowej adaptacji wsparli: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Jakub Sadowski.

Emisja wybranych fragmentów książki „W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982″ w radiowej Trójce od 22 czerwca codziennie (od poniedziałku do czwartku) około godz. 20:45.

[am]
fot. i źródło: Polskie Radio

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio