banner ad

Pierwsza w mediach rozmowa Magdaleny Grzebałkowskiej o „Beksińskich” dzisiaj na antenie Trójki

16 lutego 2014

Beksińscy - Trójka
Dzisiaj gościem audycji Michała Nogasia będzie Magdalena Grzebałkowska, autorka poruszającej książki ? „portretu podwójnego” Beksińskich ? ojca Zdzisława i syna Tomasza. Z tej okazji Trójka przypomni także ostatnią audycję Tomasza, legendarnego dziennikarza Programu 3.

„Nic o nich wcześniej w zasadzie nie wiedziałam ? poza podstawowymi informacjami” ? przyznała Magdalena Grzebałkowska w rozmowie z Michałem Nogasiem. „Ale odezwała się we mnie dusza reportera, Małgorzata Szejnert ? mój autorytet ? powiedziała, że to jest temat fantastyczny, zatem podjęłam się. I zaczęłam szukać, badać, rozmawiać”.

Powstała poruszająca, przejmująca, znakomicie udokumentowana, nierzadko wzruszająca książka. Opowieść o wielkim malarzu, znakomitym dziennikarzu i tłumaczu, a także o pani Zofii, żonie i matce, przez całe życie dbającej o najważniejszych mężczyzn swojego życia.

Grzebałkowska pojechała do Sanoka, gdzie przez lata mieszkali Beksińscy. Znakomicie opisała losy ich, ich wyjątkowego domu. Dojrzewanie Zdzisława ? artysty i Tomasza ? miłośnika muzyki, chłopca i mężczyzny żyjącego w swoim świecie, zdaniem wielu ? nieprzystosowanego. Zdaniem wielu ? wyjątkowego i niezwykle wrażliwego. Opisała relacje Zofii, Zdzisława i Tomasza ? między sobą i z otaczającym ich światem, gdy już przeprowadzili się do Warszawy i zamieszkali w wysokich blokach jednej z wielu dzielnic-sypialni.

’Beksińscy. Portret podwójny’ to udana próba zmierzenia się z wieloma mitami dotyczącymi rodziny Beksińskich. A także opowieść o odchodzeniu ? matki (nagłym, acz spodziewanym), syna (wielokrotnym) i ojca (tragicznym)” ? mówi autor audycji Michał Nogaś.

W „Z najwyższej półki” Magdalena Grzebałkowska opowie o swojej książce, o tym, czego dowiedziała się o bohaterach, o wyjątkowej relacji łączącej Zdzisława i Tomasza Beksińskich. A także o radiowej Trójce, w której ten drugi przez lata przygotowywał i prowadził kultowe audycje aż do swojej śmierci w grudniu 1999 roku.

Na rozmowę Michał Nogaś zaprasza dzisiaj, tj. 16 lutego, o godz. 21.05. Będzie to pierwsza w mediach rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską o „Beksińskich”.

Na stronie internetowej Programu 3 pojawił się natomiast zapis pożegnalnej audycji Tomasza Beksińskiego z grudnia 1999 roku.

„Wskazówki nieubłaganie odmierzają czas. Do umownego końca stulecia i tysiąclecia pozostały niespełna trzy tygodnie. Czy zdają sobie Państwo sprawę z tego, że spotykamy się po raz ostatni w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego stulecia? I w ogóle może to być nasze ostatnie spotkanie, nie wiadomo, co się wydarzy…” ? mówił w swojej ostatniej „Trójce pod księżycem” Tomasz Beksiński.

Fragment książki Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”, która trafi do księgarń już jutro, możecie przeczytać na naszej stronie.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: radio