Olaf Lubaszenko przeczyta w radiowej Dwójce nowe opowiadania Włodzimierza Kowalewskiego

8 grudnia 2020

W cyklu „Książka do słuchania” Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierową lekturę najnowszych opowiadań Włodzimierza Kowalewskiego, autora zekranizowanej powieści „Excentrycy”. Emisja na antenie Dwójki od wtorku 8 grudnia.

W niepublikowanym jeszcze opowiadaniu Włodzimierza Kowalewskiego „Między murem a murem” poznajemy historię pewnej kamienicy w Olsztynie, która sama była świadkiem Historii, tej przez wielkie „H”. „Jest to 'olsztyńska saga’ w pigułce, a raczej dzieje mieszkania przy ul. Warmińskiej, dawniej Langgasse, które do 1927 roku zajmowała Frieda Sthromberg, postimpresjonistyczna malarka oraz nauczycielka rysunku w żeńskim gimnazjum Luisenschule. Jest to postać autentyczna, tak samo jak jej kochanek Benno Böhm, profesor łaciny i greki w męskim gimnazjum Wilhelma, w którego niezniszczonym budynku po wojnie otwarto polskie I LO, gdzie i ja w swoim czasie (niezbyt chętnie) uczęszczałem i zdałem maturę” – wyjaśnia Włodzimierz Kowalewski.

Kolejni lokatorzy kamienicy są wytworem fikcji literackiej. Autor w błyskotliwy sposób przedstawił dzięki nim historię przemian zachodzących na przestrzeni XX wieku w Olsztynie.

Olaf Lubaszenko, który przyjął zaproszenie do nagrania dla Dwójki kolejnej lektury, przeczyta również opowiadania z niedokończonego jeszcze przez autora cyklu „Opowieści klonowej alei”. W dwóch tekstach – „Panu Dąbrowskim” i „Doktorze Rejniewiczu” – Kowalewski wraca do swojego dzieciństwa w Olsztynku w latach 60. „A wszystko to w znakomitej interpretacji Olafa Lubaszenki, który przedstawionym postaciom i wydarzeniom nadał niezwykły wymiar autentyczności” – mówi Małgorzata Szymankiewicz z redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia, autorka radiowego opracowania tych opowiadań.

Emisja opowiadań Włodzimierza Kowalewskiego w interpretacji Olafa Lubaszenki zaplanowana jest od 8 grudnia codziennie (od poniedziałku do piątku) o godz. 19:15 – w cyklu „Książka do słuchania”.

[am]
fot. Piotr Piorun/Polskie Radio

Tematy: , , ,

Kategoria: radio