Od poniedziałku Marcin Hycnar czyta w radiowej Dwójce powieść „Zdobycie władzy” Czesława Miłosza

3 sierpnia 2020

W cyklu „Książka do słuchania” Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierową lekturę „Zdobycia władzy” Czesława Miłosza. Fragmenty antykomunistycznej powieści wybitnego polskiego pisarza można słuchać od poniedziałku 3 sierpnia o godz. 19:15. Dzieło czyta znakomity aktor Marcin Hycnar.

„Zdobycie władzy” to pierwsza i niezbyt dobrze znana powieść noblisty, napisana latem 1952 roku, a opublikowana rok później, w języku francuskim, jako „La prise du pouvoir”. W polskim oryginale dzieło ukazało się (tylko na emigracji) w 1955 roku ? nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu. W 1953 roku przyniosło ono autorowi bardzo potrzebną ? ze względów finansowych ? Europejską Nagrodę Literacką, którą Miłosz zdobył ex-aequo z niemieckim pisarzem Wernerem Warsinskym. Pierwsze oficjalne, krajowe wydanie „Zdobycia władzy” ukazało się dopiero w 1990 roku.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1944-1948 i przedstawia proces instalacji władzy komunistycznej w Polsce, polegający na ubezwłasnowolnieniu społeczeństwa przemocą i strachem. Miłosz umieszcza w niej przejmujące obrazy z powstania warszawskiego i przygnębiające refleksje o uległości artystów wobec nowej władzy.

„Jest to powieść z kluczem personalnym ? pod fikcyjnymi postaciami kryją się między innymi Jerzy Borejsza, Jerzy Putrament, czy Bolesław Piasecki. Książka ta koresponduje również z traktatem 'Zniewolony umysł’. Sam Czesław Miłosz początkowo nie był z niej do końca z zadowolony. Po latach, przygotowując ją do kolejnego wydania w wolnej Polsce, oceniał ją już nieco bardziej przychylnie, podkreślając szczerość tekstu. A także unikalność ? chociażby z tego powodu, że z tamtego mrocznego czasu pozostało niewiele podobnych i niezależnych, literackich świadectw” ? wyjaśnia Katarzyna Hagmajer z redakcji literackiej radiowej Dwójki.

Emisja fragmentów powieści od 3 sierpnia codziennie (od poniedziałku do piątku) o godz. 19:15 w Dwójkowym cyklu „Książka do słuchania”. Czyta Marcin Hycnar.

[am]
fot. Radosław Piwowarski/Polskie Radio

Tematy: , , ,

Kategoria: radio